Reklama

Jak ubezpieczyć fotowoltaikę? Ile to kosztuje?

Opublikowano:
Autor:

Jak ubezpieczyć fotowoltaikę? Ile to kosztuje? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Ubezpieczenie fotowoltaiki to temat, którym szczególnie powinny się zainteresować właściciele tak popularnych ostatnio instalacji fotowoltaicznych. Odnawialne źródła energii stały się naszą codziennością więc warto o nie właściwie zadbać. A czy takie instalacje możemy ubezpieczyć? I w jaki sposób? Zapytaliśmy o to specjalistów z zakresu ubezpieczeń majątkowych.

Najczęstsze uszkodzenia paneli fotowoltaicznych. 


Instalacje fotowoltaiczne narażone są na znaczną ilość uszkodzeń. Wraz ze zwiększeniem ilości instalacji w Polsce pojawiły się konkretne statystyki. Jak wynika z raportów do najczęstszych przyczyn uszkodzeń paneli fotowoltaicznych z powodów nieszczęśliwych i niespodziewanych zdarzeń należą:

- 26%: wyładowania i przepięcia

- 14%: nacisk śniegu

- 9%:  silne wiatry

- 6%:  błędy techniczne

- 3%: akty wandalizmu

- 2%:  pożary

- 2%: kradzieże.

Oczywiście uszkodzenia instalacji to niestety nie wszystko. Poza tym bardzo często dochodzi do przerw w produkcji energii lub obniżenia jej poziomu.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w ramach polisy domu.


Ubezpieczenie fotowoltaiki co do zasady jest niejako zawarte w ubezpieczeniu domu. Mowa tutaj oczywiście o sytuacji, w której panele są zainstalowane na dachu naszego domostwa. W takim przypadku instalacja jest traktowana jako element stały budynku. Wtedy zakres odpowiedzialności Ubezpieczyciela jest zgodny z zakresem polisy ubezpieczenia domu.

Cena za takie ubezpieczenie jest w głównej mierze zależna od warunków, zakresu i wysokości sum konkretnej polisy. Fakt posiadania instalacji na domu nie powinien znacznie zwiększać wysokości składki.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych w ramach osobnej polisy.


Ubezpieczenie fotowoltaiki możemy również zawrzeć w ramach osobnej polisy dedykowanej wyłącznie tej instalacji.

Co zyskujemy dzięki temu? Przede wszystkim posiadamy osobną ochronę finansową specjalnie dla naszych paneli fotowoltaicznych. Poza tym w ramach ubezpieczenia fotowoltaiki możemy liczyć na odszkodowanie za obniżenie produkcji prądu lub przerwy w produkcji. Na tego typu świadczenia nie możemy liczyć w ramach podstawowej polisy ubezpieczenia domu.

Ile kosztuje ubezpieczenie fotowoltaiki?


Cena ubezpieczenia fotowoltaiki w ramach osobnej polisy waha się w przedziale od 109 zł za rok do 177 zł rocznie. Składka uzależniona jest od wysokości sumy ubezpieczenia. Z racji tego, że Ubezpieczyciele starają się zachęcić Klientów do wyboru ich oferty, do końca roku ubezpieczenie fotowoltaiki można zakupić z rabatem 25%. Specjaliści podkreślają, że przed zawarciem ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej warto dokładnie przeanalizować zakres i warunki polisy oraz porównać ją z ofertami innych Towarzystw Ubezpieczeniowych.


Czy warto ubezpieczyć fotowoltaikę?


Ubezpieczenie fotowoltaiki czy warto to zagadnienie z którym na co dzień spotykają się zarówno specjaliści ubezpieczeń jak i właściciele paneli fotowoltaicznych. Z jednej strony mamy do wyboru możliwość ubezpieczenia fotowoltaiki w ramach polisy domowej, z drugiej zaś osobna polisa oferuje lepszy zakres i często wyższe sumy ubezpieczenia.

Zapytaliśmy o zdanie specjalistów ds. ubezpieczeń z multiagencji Rydzowski Ubezpieczenia. Jak wynika z ich doświadczeń: by nie przepłacać i być zadowolonym z zakupionej polisy przede wszystkim warto skontaktować się ze swoim agentem i poprosić o przygotowanie oferty w dwóch wariantach. Wtedy możemy porównać opcję ubezpieczenia w ramach polisy i możliwość osobnej ochrony.

Warto pamiętać, że najwięcej awarii i usterek na fotowoltaice występuje po 3 roku użytkowania. Dlatego warto dostosować zakres ochrony do tych okoliczności.

Gdzie kupić ubezpieczenie fotowoltaiki?


Ubezpieczenie fotowoltaiki gdzie kupić? W Internecie a może stacjonarnie u lokalnego agenta? A co jeśli połączysz te dwie opcje? Jak informuje multiagencja Rydzowski Ubezpieczenia teraz ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych kupisz zdalnie. Na stronie możesz wypełnić krótki formularz kontaktowy a specjalista po rozmowie z Tobą przygotuje ofertę dla Ciebie. Wszystkie formalności dokończysz za pomocą maila i telefonu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE