Jak przebiega proces powstawania mąki?

Opublikowano:
Autor:

Jak przebiega proces powstawania mąki? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Ceglano-drewniany budynek i płynąca tuż obok strużka napędzająca młyńskie koło… tak kiedyś wyglądała produkcja mąki - obecnie takie obrazy zobaczyć można wyłącznie w filmach, na starych zdjęciach i w skansenach. Proces powstawania mąki w XXI wieku przebiega już zupełnie inaczej niż w przeszłości. Towarzyszy mu specjalistyczna i w pełni zautomatyzowana maszyneria. Prześledźmy zatem krok po kroku, w jaki sposób odbywa się dziś produkcja mąki.

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest mąka. W dużym skrócie mąka to zmielone ziarna zbóż, które są w różnym stopniu oczyszczone i właśnie od tego -  stopnia oczyszczenia i zmienienia ziaren uzależniony jest rodzaj mąki. Na jego podstawie łatwo określić jakiej mąki potrzebujemy do stworzenia konkretnego dania, ponieważ nie z każdej mąki da się zrobić dokładnie to, co chcemy.

Od zboża do wypieków, czyli jak powstaje mąka

Mąka powstaje w wyniku zmielenia ziarna, stanowiąc surowiec, który idealnie nadaje się do dalszego przerobu. Zanim jednak trafi ona do naszych domów, czeka ją dość długa droga. Wszystko zaczyna się od zebrania ziaren, z których powstaje mąka. Na etap ten składa się wiele kroków – zbiór, sortowanie, oczyszczanie, przygotowanie.

Następnie do przedsiębiorstwa produkującego mąkę wjeżdża wielka, wypełniona zbożem ciężarówka, w której ziarenka są odpowiednio ważone. Kolejny krok to sprawdzenie, czy zboże spełnia wszystkie niezbędne wymogi i po akceptacji, trafia do specjalnych zbiorników, jako mąka piekarnicza lub mąka przemysłowa, a następnie do młyna.

Przed procesem przemiału odpowiednie ziarna są stosownie nawilżane, dzięki czemu ich twarda okrywa staje się miękka. Kolejny krok polega na zmiażdżeniu i roztarciu ziaren, czyli mechanicznym ich rozdrobnieniu, wykorzystując w tym celu m.in. takie urządzenia, jak sita dla rolnictwa, pozwalające oddzielić dwie części ziarna: bielmo mączne i otaczającą je okrywę owocowo-nasienną. Wytworzonymi po procesie przemiału produktami są powstała z bielma mąka oraz wytworzone z okrywy otręby. Na tym etapie, określa się także konsystencję mąki, na podstawie której dzieli się ją później na drobnomieloną, półgrubą i grubomieloną.

Następnie powstała w ten sposób mąka transportowana jest do pakowania – do wielkich worków lub kilogramowych toreb papierowych i wywożona do hurtowni, sklepów oraz supermarketów. Na nasze stoły mąka trafić może w postaci chrupiącego chleba, pysznych wypieków czy domowych naleśników.

Jak wygląda nowoczesny młyn?

Proces produkcji mąki nie wymaga obecności zbyt dużej ilości osób, ponieważ jest on zazwyczaj w pełni zautomatyzowany. Specjalistyczne maszyny najpierw mielą, a następnie odsiewają produkt za pomocą tkanin technicznych używanych w przemyśle młynarskim. Są to profesjonalne sita dla rolnictwa i przedsiębiorstw zajmujących się produkcją żywności. Sita mączne, jakie produkuje firma Sitono, tworzone są z zachowaniem rygorystycznych norm, odpowiednich prześwitów oraz stosownej grubości blachy, dzięki czemu ryzyko, że drobinki włókna wpadną do mąki, jest praktycznie znikome.

Jakie są rodzaje mąk?

Warto wiedzieć, że proces produkcji mąki nie zawsze przebiega dokładnie tak samo, wszystko zależy od tego, jaki rodzaj mąki chcemy uzyskać. Mąka razowa i żytnia powstają wskutek zmielenia ziaren tylko raz, co sprawia, że są nieco ciemniejsze i grubsze od pozostałych mąk. Z kolei w wyniku trójprzemiału otrzymuje się mąkę pszenną i to właśnie pszenica, z której jest wytwarzana, nazywana jest królową zbóż, ponieważ to najczęściej stosowane zboże do produkcji mąki na świecie. Co ciekawe, w przeszłości mąka pszenna traktowana była jako towar luksusowy, przeznaczony wyłącznie dla majętnych rodzin, a ludzie biedni nie mieli do niej dostępu.

Z kolei wytwarzana z żyta mąka żytnia zdaje się coraz bardziej zyskiwać na popularności – bardzo często stosowana jest do produkcji chleba i zaczynu. Co równie ważne, mąka żytnia zachowuje dużą ilość składników odżywczych, w przeciwieństwie do bardziej przetworzonej mąki pszennej.

Mąka jest jednym z najważniejszych produktów w każdej kuchni, właściwie w każdym zakątku świata. Z jej pomocą wyczarować można wiele różnorodnych dań – pierogi, naleśniki, chleb, pizzę czy ciasta i ciasteczka. Jednak właściwości i konkretne zastosowanie tego produktu zależne jest przede wszystkim od tego, jakie ziarno zostało użyte do jego produkcji oraz stopień jego zmielenia. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE