Reklama

Jak nauczyć się programować w języku Java?

Opublikowano:
Autor:

Jak nauczyć się programować w języku Java? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Programowanie nie jest łatwą sztuką, jednak to nie oznacza, że nie możesz się tego nauczyć. Java jest stosunkowo złożonym językiem, który należy odkrywać stopniowo. Dla czego w ogóle się go uczyć? Ponieważ jest to jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie i pozwala na tworzenie niesamowitych rzeczy.

Po pierwsze - regularność

Programowania w języku Java można uczyć się na kilka różnych sposobów. Bez względu na to jaki sposób wybierzesz warto stosować się do kilku zasad, które wspomogą proces Twojej nauki i uczynią go bardziej efektywnym.

Najważniejszą rzeczą w nauce programowania jest regularność. Warto sobie określić ile czasu dziennie można przeznaczyć na naukę, a następnie twardo się tego trzymać. Jest to bardzo skuteczny sposób nauki, który pozwoli przyswoić dużą ilość materiału w stosunkowo niewielkim czasie. Możesz też skorzystać ze stron takich jak codewars, lub hackerrank na których znajdziesz zadania z programowania na każdym poziomie trudności - od początkującego do eksperta.

Po drugie - praktyka i jeszcze raz praktyka

Kolejnym istotnym elementem nauki jest praktyka. Łatwo wpaść w pułapkę nauki samej teorii, jednak programowanie to przede wszystkim pisanie kodu, dlatego pisz go jak najwięcej. To oczywiste, że na początku nie będzie on najpiękniejszy, jednak z czasem stanie się coraz bardziej zaawansowany oraz sensowny. Po każdej nowej rzeczy jakiej się nauczyć, przećwicz ją sobie w swoim IDE, dzięki czemu od razu ją utrwalisz i być może wpadniesz na pomysł praktycznego zastosowania.

Po trzecie - pokora

Ilość wiedzy, jaką musi przyswoić początkujący programista jest olbrzymia. Bardzo wiele rzeczy trudno zapamiętać, przez co nawet doświadczeni deweloperzy bardzo często sięgają po wiedzę do Internetu. Nie ma w tym nic złego, ponieważ bardziej od suchej wiedzy liczy się świadomość dostępnych rozwiązań, umiejętność ich wyszukiwania oraz zdolność do rozwiązywania problemów. Pamiętaj o tym i nie przejmuj się jak na początku czegoś nie zrozumiesz. Zawsze możesz się wspomóc darmowymi materiałami na youtubie od innych programistów, które pomogą Ci zrozumieć pewne zagadnienia.

Na samym początku swojej nauki zacznij od całkowitych podstaw. Zrozum takie koncepcje, jak: zmienna, metoda, obiekt, pętla, warunek logiczny itp.. Dopiero gdy bardzo dobrze opanujesz podstawy zacznij naukę bardziej skomplikowanych rzeczy, takich jak algorytmy czy struktury danych.

A może kurs lub bootcamp?

Innym rozwiązaniem może być na przykład specjalny kurs programowania lub bootcamp. Podczas nich można szlifować swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów, a dodatkowo nauczyć się pracy w grupie co również jest niezbędne w tej branży. Oferty kursów i szkoleń IT można znaleźć na przykład tutaj.

Jeżeli jednak planujesz uczyć się wyłącznie we własnym zakresie, to na tej stronie znajdziesz tzw. roadmap, czyli spis poszczególnych etapów w jakich powinno się przyswajać wiedzę jako aspirujący java deweloper. Przechodząc przez te etapy masz pewność, że zdobędziesz wszystkie umiejętności, które są niezbędne do zdobycia pierwszej pracy jako programista Java.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE