reklama

Fast fashion a zrównoważone marki odzieżowe 

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Fast fashion a zrównoważone marki odzieżowe  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Odpowiedzi na pytanie o najbardziej kontrowersyjny segment współczesnej mody nie trzeba szukać długo. Zakupoholizm, nieustannie pojawiające się trendy i chęć jeszcze większego zysku wśród producentów - fast fashion całkowicie zawładnęło rynkiem. Nikogo nie dziwi już wyzysk pracowników czy zanieczyszczenie środowiska i nadmierne zużycie surowców naturalnych.
reklama

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z realnych cen produkcji odzieży i nie dostrzega tego, że przemysł modowy od lat niszczy naszą planetę. Czy jest wyjście z tej sytuacji? Jaka jest szansa na bardziej świadome podejście do problemu szybkiej mody na świecie? Czy zrównoważona moda i polskie marki modowe slow fashion są w stanie zmienić bieg tej historii? 

Dlaczego podejmujemy nieodpowiedzialne decyzje zakupowe?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu świat fashion wyglądał zupełnie inaczej. Kolekcje prezentowane przez projektantów i domy mody pojawiały się dwa razy do roku i nikt nie przypuszczał, że przyjdzie moment, w którym jedna marka będzie w stanie przedstawić swoje projekty częściej. Ogólnodostępna moda całkowicie zmieniła ten cykl, a producenci odzieży zaczęli wprowadzać nowe modele z większą intensywnością. Doszliśmy do momentu, kiedy ogromna część firm wprowadza do oferty jedną kolekcję w tygodniu. Tym sposobem w ciągu roku powstaje 52 kolekcje!

Ta absurdalna liczba niestety nikogo już nie dziwi. Społeczeństwo stało się nieczułe na zwiększoną degradację środowiska, zwiększone zużycie wody, energii czy surowców. Dodatkowo stale zmieniające się trendy i chęć zakupu nowych rzeczy powoduje szybsze pozbywanie się nienoszonych już produktów. Kolejne i kolejne ubrania lądują w śmietnikach, a najnowsze modele, często wciąż dostępne w sklepach, można spotkać w drugim obiegu, czyli w second handach. Oprócz tego, marki odzieżowe same podczas produkcji wytwarzają ogromne ilości odpadów przemysłowych - między innymi strzępek materiału czy uszkodzonych produktów.

Czym jest współczesne niewolnictwo?

Choć Chiny już w coraz większym stopniu poprawiają warunki pracy, to wciąż wiele jest miejsc, gdzie wykorzystywanie ubogich ludzi czy imigrantów to codzienność. Niskie zarobki i nieprzyzwoite warunki pracy są normą w krajach takich jak Bangladesz, Uzbekistan czy Indie. Niestety, nikt kupując koszulkę za kilkanaście złotych nie zastanawia się, jakie wynagrodzenie otrzymał pracownik szwalni, jak pozyskiwano surowiec do jej produkcji i jakim kosztem dla środowiska się to odbyło. Nie jesteśmy świadomi tego, z jakim kosztem wiąże się wyprodukowanie modelu, który powstał w godnych warunkach z poszanowaniem dla środowiska. Konsekwencje tej eksternalizacji cen dotykają finalnie nie tylko kraje, w których powstaje tania odzież, ale również cały świat.

Slow fashion

Nadzieją na lepsze jutro w modowym świecie stały się marki slow fashion. Powstały one z rozmyślań o tym, czy szybka moda to na pewno właściwy kierunek. Ma zdecydowanie więcej minusów, dlatego stała się punktem zapalnym do podjęcia działań mających na celu zmianę podejścia w społeczeństwie. Slow fashion skupia się bowiem na odpowiedzialnej modzie. Jej celem jest produkcja mniejszej ilości ubrań, czyli zapobieganie nadprodukcji. Skupia się na pozyskiwaniu surowców z poszanowaniem dla środowiska i bazowaniu na pracy lokalnych podwykonawców działających zgodnie z zasadami fair trade. 

Jakość i minimalizm - dlaczego warto w nie inwestować?

Garderoba każdego człowieka składa się przede wszystkim z ubrań bazowych, które są podstawą stylizacji. Mowa tu oczywiście o topach czy t-shirtach. Jeśli ubrania te nie są dobrej jakości, bardzo szybko się zużywają, a to rodzi potrzebę kupowania kolejnych. Chcąc zatrzymać konsumpcjonizm powinniśmy budować swoją szafę w oparciu o jakościowe produkty stworzone w odpowiedzialnych markach slow fashion. Musimy dążyć do uświadamiania klientów, że wyższa cena ubrania wynika z wielu istotnych czynników, które przekładają się na dobro ogółu.

Zrównoważona moda vs konsumpcjonizm

Zrównoważona moda jest manifestem przeciwko konsumpcjonizmowi. Prowadzi ona do powstawania nowej generacji matek, które propagują szacunek ludzkiej pracy i środowiska. W Polsce coraz więcej jest firm stawiających na wysoką jakość i ponadczasowe wzornictwo. Klienci otrzymują więc produkty, które przy właściwej pielęgnacji będą służyły im latami i nie wyjdą z mody po jednym sezonie.

Odpowiedzialna strona mody

Minimalistyczne polskie marki slow fashion to znakomita alternatywa dla sieciówek. Kupując ich projekty wspieramy rodzimy przemysł odzieżowy. Już od kilku sezonów, polskie marki odzieżowe pokazują, że są w stanie odpowiedzieć na potrzeby klientów, zapewnić świetną jakość i unikalny styl za korzystną cenę. Kolejnym sposobem na przejście na odpowiedzialną stronę mody jest kupowanie w sklepach z odzieżą używaną. Można znaleźć tam unikalne modele wysokiej jakości, które pozytywnie zaskoczą nas ceną. Takie zakupy są coraz większym trendem, który stale się umacnia, a tym samym popyt na nowe produkty spada. Moda przyjmuje coraz bardziej odpowiedzialny kierunek, a hasło “kupuj odpowiedzialnie” nie jest już tylko sloganem, a odzwierciedleniem świadomego stylu życia.

ANSIN - polska marka odzieżowa

Polską marką odzieżową działającą w segmencie slow fashion jest marka Ansin. Oferuje ona ponadczasową odzież ze starannie wybranych i wyselekcjonowanych materiałów najwyższej jakości. Marka powstała ze względu na realną potrzebę ludzi poszukujących odzieży, która zagwarantuje wysoką jakość wykonania i dbałość o szczegóły. Brak jakości w sieciówkach i galeriach popchnął założycieli do utworzenia marki, która położy nacisk na ten aspekt produkcji przy jednoczesnym poszanowaniu ludzkiej pracy i środowiska.

Jak sami mówią, Ansin jest ich manifestem przeciwko zastanemu porządkowi, który niszczy cały ekosystem. Skupiają się na nieprzemijającej klasyce i nie podążają za trendami. Prostota i minimalizm przewijają się w każdym projekcie - dzięki temu ubrania Ansin mogą się stać fundamentem stylu każdego, kto ceni ponadczasową odzież.

Istotnym aspektem ich pracy jest działanie w duchu slow fashion - każdy produkt przed wprowadzeniem do sprzedaży przechodzi szereg testów, aby spełnić najwyższe oczekiwania odbiorców marki. Szyją lokalnie, z nadzieją, że wspierając rodzimy rynek odzieżowy, Polska stanie się bardziej popularna na arenie międzynarodowej.

Polskie marki odzieżowe slow fashion, które warto znać!

Jakie inne polskie marki z segmentu slow fashion warto znać? Wybraliśmy dla Was kilka sprawdzonych propozycji, których jakość możemy polecić!

Warto poznać polskie firmy odzieżowe, które szyją z naturalnych materiałów - GAZELA czy PULPA z pewnością pozytywnie Was zaskoczą. Joy in me to z kolei marka, która stawia na wykorzystanie innowacyjnych włókien w swoich ubraniach sportowych. Ponadczasowe i minimalistyczne projekty znajdziecie w HIBOU czy Kornelia Rataj.  

Te polskie marki odzieżowe warto wspierać nie tylko ze względu na desing i jakość wykonania, ale przede wszystkim na wsparcie ekonomiczne rodzimych biznesów. Nasze zakupy pozwalają funkcjonować im na rynku i działać na rzecz odpowiedzialnej mody. Jeśli jako społeczeństwo będziemy kierowali się podczas zakupowych wyborów realnymi potrzebami, mamy szansę na realną zmianę na świecie. A dodatkowo nasze nowe ubrania będę wykorzystywane przez nas długi czas!

Modowa rewolucja!

Nadszedł moment, w którym musimy powiedzieć stop i spojrzeć na realne skutki fast fashion. Nadmierny konsumpcjonizm, chęć większego zysku kosztem wyzysku najuboższych krajów, eksploatowanie naturalnych surowców i ogrom ubrań na wysypiskach śmieci. Wszystko to powinno skłonić do refleksji nad tym, ile szkód wyrządzamy kupując ubrania niskiej jakości. Przekłada się to na całe społeczeństwo - i właśnie dlatego należy działać. 

Musimy zrobić krok w kierunku mody, która dba o środowisko naturalne i godne warunki pracy dla pracowników zakładów produkujących odzież. Wspieranie polskich marek odzieżowych ma sens. Oferują one nie tylko wysokiej jakości produkt, ale przede wszystkim wizję lepszej, odpowiedzialnej mody.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama