Reklama

Dlaczego młodzi kierowcy płacą najwięcej za OC?

Opublikowano:
Autor:

Dlaczego młodzi kierowcy płacą najwięcej za OC? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Wielu właścicieli pojazdów jest świadomych tego, że obliczanie składki OC uwzględnia wiek i doświadczenie kierowcy. Z tego powodu bardzo często zdarza się, że polisy dla młodych osób osiągają mocno zawyżone ceny. Z czego dokładnie wynika ten fakt i jakie czynniki mają wpływ na wyliczenie wysokości składki OC dla początkującego kierowcy w wieku około 20 lat?

Kim jest młody kierowca?

Młody kierowca, zgodnie z definicją większości ubezpieczalni, to osoba od 18 do nawet 29 lat. Z tego powodu pojęcie to nie uwzględnia samego doświadczenia za kierownicą, a jedynie wiek konkretnego klienta. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają górną granicę w okolicach 25 lat, co stanowi dobre rozwiązanie dla osób nieco starszych, które szukają oferty obejmującej ewentualne zniżki.

Posiadania dokumentu nie odgrywa kluczowej roli w wyliczaniu składki OC. Najważniejsze jest realne doświadczenie za kierownicą, które niekiedy trudno udowodnić.

Doświadczenie jest najważniejsze

Wyliczanie składki OC opiera się o kilka czynników, w tym doświadczenie konkretnej osoby za kierownicą. W przypadku młodych kierowców istnieje znacznie większe ryzyko spowodowania kolizji, co poświadczają statystyki. Z czasem bezwypadkowa jazda przekłada się na możliwość skorzystania z atrakcyjnych zniżek, które oferuje większość towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

Stan cywilny i wykonywany zawód

Podczas wyliczania dokładnej składki na ubezpieczenie OC, wiele firm tworzy specjalny profil kandydata, uwzględniając takie informacje, jak stan cywilny czy miejsce zameldowania. Osoby, które mają rodzinę są mniej skłonne do podejmowania ryzyka na drodze, co przyczynia się do zmniejszenia wysokości opłaty. Zdarza się również, że ubezpieczalnie biorą pod uwagę wykonywany zawód, jednak taka praktyka obecnie zanika i nie jest już wyznacznikiem zaufania przekładającego się na wartość składki OC.

Ciekawym czynnikiem wpływającym na wysokość składki OC jest także miejsce zamieszkania kierowcy. Osoby zameldowane na wsi na ogół będą płacić mniej niż mieszkańcy dużych miast. Często kwota ta różni się nawet o kilkaset złotych.

Parametry samochodu wpływają na wysokość stawki

Kolejnym aspektem, na który zwraca się uwagę podczas wyliczania składki OC, jest model, rocznik i pojemność silnika konkretnego pojazdu. Stare samochody mogą być bardziej kolizyjne, dlatego w ich przypadku cena ubezpieczenia jest zwykle wyższa. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nowoczesnych, szybkich aut, które rozwijają imponujące prędkości. Zdaniem ubezpieczalni, takie pojazdy tworzą większe niebezpieczeństwo na drodze, a zatem podlegają wyższej opłacie.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy?

Koszt wykupienia ubezpieczenia OC przez młodego kierowcę nigdy nie jest mały. Często może on przekraczać nawet kilka tysięcy złotych. Dokładna wysokość składki zależy jednak od wspomnianych czynników i wybranej ubezpieczalni. Które towarzystwo przedstawia najlepszą ofertę dla młodych kierowców? Możesz to sprawdzić w rankingu na stronie https://rankomat.pl/samochod/gdzie-tanie-oc-dla-mlodego-kierwocy-ranking.

Istnieje możliwość oszacowania wysokości składki OC na podstawie własnych danych oraz parametrów konkretnego samochodu. Kalkulatory, w których można dokonać takich obliczeń bazują na dziesiątkach informacji, takich jak doświadczenie kierowcy, poprzednie ubezpieczenia OC, miejsce przechowywania pojazdu, stan cywilny czy płeć. Na tej podstawie można dokonać dokładnego wyliczenia składki OC, którą prawdopodobnie będzie musiał zapłacić młody klient. Nie wiesz, jak uzyskać taką informację? Wylicz OC w bezpłatnym kalkulatorze rakomat.pl bez wychodzenia z domu.

Obecnie ubezpieczenie OC można wykupić przez internet, co jest bardzo wygodną opcją dla wielu osób. Sytuacja jest jeszcze korzystniejsza w przypadku, gdy zamierzasz przedłużyć aktualnie obowiązującą umowę. Wówczas nie musisz ponownie podawać swoich danych, a jeśli w konkretnym okresie nie brałeś udziału w zdarzeniach drogowych, możesz liczyć na dodatkowe zniżki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE