Czy warto jeść awokado?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czy warto jeść awokado? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Istnieje wiele gatunków awokado, różniących się zarówno kształtem, jak i kolorem. Owoce mogą mieć kształt od gruszkowatego do okrągłego, są zielone lub czarne i mogą ważyć od 80 gramów do ponad 1 kilograma. Najpopularniejsze jest awokado Hass, znane także jako gruszka aligatora ze względu na swój kształt i zieloną, chropowatą skórkę.

Awokado w codziennej diecie 


Awokado to wyjątkowy owoc. Awokado, zawiera dużo zdrowych tłuszczów, w przeciwieństwie do większości owoców, które składają się głównie z węglowodanów. Awokado jest bogate w składniki odżywcze, z których wiele brakuje we współczesnej diecie. Dzięki swojej wszechstronności awokado stało się ulubionym owocem wielu osób, dzięki temu, że może być dodawane do potraw zarówno ze względu na swój smak, jak i konsystencję. Uważa się je za jeden z nowych rodzajów "superfood", a wprowadzenie tego owocu do diety przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Nic dziwnego, że dietetycy zalecają wprowadzenie go do diety, a każdy szanujący się catering dietetyczny Białystok, umieszcza je nawet kilka razy w tygodniu w swoim jadłospisie. 

Witaminy i minerały w awokado 


Awokado zawiera prawie 20 witamin i minerałów, a jednocześnie ma niską zawartość tłuszczów nasyconych i nie zawiera cholesterolu ani sodu. Porcja 100 g awokado dostarcza 2 g białka, 15 g zdrowego tłuszczu i tylko 2 g węglowodanów, dzięki czemu zalicza się je do produktów roślinnych o niskiej zawartości węglowodanów. Spośród witamin i minerałów znajdujących się w awokado, w jednej porcji możemy znaleźć znaczące ilości następujących witamin i minerałów:

  • Witamina K
  • Kwas foliowy
  • Witamina C
  • Potas
  • Witamina B6 - 13%
  • Witamina E
  • Awokado zawiera również niewielkie ilości magnezu, miedzi, żelaza, cynku, fosforu, manganu oraz witamin A, B1, B2 i B3.


Awokado i jednonienasycone kwasy tłuszczowe 


Awokado jest jednym z najbardziej tłustych pokarmów roślinnych - 77% dostarczanych przez nie kalorii pochodzi z tłuszczu. W przypadku awokado tłuszcze te składają się głównie z kwasu oleinowego, jednonienasyconego kwasu tłuszczowego omega-9. Kwas oleinowy jest również głównym składnikiem oliwy z oliwek i uważa się, że to właśnie on jest odpowiedzialny za wiele korzyści zdrowotnych. Kwas oleinowy wiąże się ze zmniejszeniem stanów zapalnych, obniżeniem ciśnienia krwi i korzystnym wpływem na niektóre geny powiązane z rozwojem niektórych nowotworów.

Czy wiesz, że awokado zawiera więcej potasu niż banan?


Wiele osób kojarzy potas jako składnik mineralny, który znajduje się w bananie. Wielu sportowców między innymi  z tego względu włącza banany do swojej diety. Choć potas jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, większość ludzi nie dostarcza go w wystarczającej ilości w swojej diecie. Potas jest trzecim z kolei najliczniej występującym minerałem w ludzkim organizmie i jest niezbędny do regulacji płynów ustrojowych, wysyłania sygnałów nerwowych i regulowania skurczów mięśni. Porcja 100 g awokado może dostarczyć 14% zalecanej dziennej dawki potasu, podczas gdy podobna porcja banana dostarcza jedynie 10% zalecanej dziennej dawki. Wysokie spożycie potasu wiąże się z obniżeniem ciśnienia krwi, co z kolei zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE