Reklama

Żołnierz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej udzielił pomocy kobiecie w pociągu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Żołnierz 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej udzielił pomocy kobiecie w pociągu - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Żołnierz z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej - starszy kapral Michał Jurasz wykazał się postawą godną żołnierza Wojska Polskiego. Podczas powrotu z pracy, udzielił pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie.

"Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko" to motto, które każdego dnia przyświeca żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT stale podnoszą swoją wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy a umiejętności które posiadają, często ratują zdrowie i życie mieszkańcom naszego rejonu.

6 października żołnierz 3. Podkarpackiej Brygady OT st. kpr. Michał Jurasz podczas powrotu z pracy, udzielił pierwszej pomocy poszkodowanej kobiecie. Podróżując pociągiem osobowym relacji Rzeszów-Jasło, stał się świadkiem nagłego omdlenia pasażerki.

- Gdy padło pierwsze stwierdzenie "Pomocy, kobieta mdleje!", natychmiast zareagowałem. Uchroniło to poszkodowaną przed potencjalnym pogłębieniem urazu i dodatkowymi obrażeniami wynikającymi z ran ciętych lub tłuczonych. Reakcja była na tyle szybka, że udało mi się jeszcze pasażerkę złapać i asekurować. 

- powiedział st. kpr. Michał Jurasz.

Żołnierz ruszył do udzielenia pierwszej pomocy, natychmiastową reakcją było położenie omdlałej kobiety w korytarzu pociągu, dłońmi asekurował jej odcinek szyjny. Wsparcia udzielił także jeden ze współpasażerów, który uniósł i przytrzymał kończyny dolne omdlałej kobiety. Dzięki czemu natleniona krew z kończyn dotarła do mózgu i go dotleniła, zapobiegając przyczynie omdlenia. Przez całą trasę st. kpr. Michał Jurasz był przy pasażerce, aż do momentu gdy jej stan był stabilny i poczuła poprawę.

St. kpr. Michał Jurasz jest żołnierzem 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej od ponad pięciu lat. Na co dzień jest również strażakiem OSP. Dzięki WOT podnosi swoje kwalifikacje, wykorzystując je na każdym etapie zarówno jako żołnierz i jako strażak.

- Zrobiłem to co do mnie należało, rozwijanie się dwutorowo pozwala na nasycenie lokalnych społeczności ludźmi, którzy potrafią wykorzystać swoje profesjonalne umiejętności zarówno w służbie wojskowej, jak i życiu prywatnym.

- podsumował st. kpr. Michał Jurasz.

3. Podkarpacka Brygada OT od kilku lat rozwija i doskonali kompetencje swoich żołnierzy w zakresie szkoleń medycznych. W skład każdej tzw. „wspaniałej dwunastki” czyli podstawowego dwunastoosobowego elementu bojowego WOT, wchodzi aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik. Ich zadanie to m.in. udzielanie pierwszej pomocy medycznej nie tylko podczas działań bojowych i działań kryzysowych, ale także w czasie napotkanych w życiu codziennym zdarzeń.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy