Reklama

Zmarł ojciec Krzysztof Janas - franciszkanin z Jasła

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: franciszkanie.pl

Zmarł ojciec Krzysztof Janas - franciszkanin z Jasła - Zdjęcie główne

Zmarł ojciec Krzysztof Janas z Jasła | foto franciszkanie.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W ubiegłą środę, 27 października, w klasztorze w Harmężach pod Oświęcimiem, mając 63 lata, zmarł ojciec Krzysztof Janas, gwardian i proboszcz. Pochodził spod Jasła.

Franciszkanie opłakują śmierć ojca Krzysztofa Janasa, kapłana pochodzącego z Trzcinicy koło Jasła. Zmarły duchowny, sprawował dawniej funkcję gwardiana jasielskiego klasztoru franciszkańskiego i proboszcza parafii pw. św. Antoniego w tym mieście. Ojciec Janas odszedł w 40. roku życia zakonnego oraz w 34. roku kapłaństwa.

Jego osobę przybliżył Zbigniew Dranka, jasielski kronikarz.

- Ojciec Krzysztof Janas urodził się 7 października 1958 w Trzcinicy. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 maja 1987 r. w Krakowie. Zdobył wykształcenie wyższe magisterskie. W czasie 1991 do 1996 r. był gwardianem Klasztoru Franciszkanów w Chęcinach i proboszczem tamtejszej wspólnoty wiernych. W naszej Parafii Świętego Antoniego Jaśle był gwardianem Franciszkanów i proboszczem od 1 lipca 1996 do 2000 r. W marcu 1997 r. zaakceptował pomysł i wyraził zgodę na transmisję Mszy świętej dla osób chorych i starszych z Sanktuarium Świętego Antoniego w Jaśle przez ówczesną telewizję kablową GIM-SAT. Rozwinął akcję „Noworoczny Dar” począwszy od 1999 r., którą wymyślił Ojciec Leszek Rześniowiecki. Był pomysłodawcą wydawania pisemka „Antoś” drukowanego od 14 marca 1999 r. Za kadencji Ojca Krzysztofa powstał pomnik Świętego Antoniego na skwerze przy ulicy Mickiewicza montowany z Jego udziałem 10 czerwca 2000 r., po uchwale Rady Miasta w tej sprawie. Odsłonięcie i poświęcenie rzeźby patrona Jasła nastąpiło 13 czerwca 2000 r.. Natomiast 2 lipca 2000 r. Ojciec Janas i 46-osobowa grupa jaślan udali się na Ogólnonarodową Pielgrzymkę Wielkiego Jubileuszu 2000 do Rzymu - czytamy w mediach społecznościowych kronikarza.

- Sprawował opiekę duszpasterską nad Zespołem Szkół Ponadpodstawowych numer 1 w Krośnie. Podczas Podniosłej Mszy świętej w 2013, z udziałem uczniów, absolwentów, byłych i obecnych pracowników szkoły, także w liturgii, odbywały się uroczystości związanych z jubileuszem 125-lecia „Szczepanika". Ojciec proboszcz Janas, mówił wtedy o wartościach w wychowaniu, o fundamentach bycia dobrym człowiekiem w domu, szkole i w społeczeństwie. Ostatnio od 2020 Ojciec Krzysztof Janas był gwardianem i proboszczem franciszkańskiego Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach

- informuje Zbigniew Dranka.

Pogrzeb ojca Krzysztofa Janasa odbędzie się w środę, 3 listopada, o godzinie 12 od mszy świętej w kościele franciszkanów. Po nabożeństwie kapłan zostanie pochowany w grobowcu na Starym Cmentarzu w Jaśle.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy