Nie tak dawno na Placu Bartosza Głowackiego w Tarnobrzegu odbyła się miła uroczystość związana z przysięgą żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. 87 ochotników z całego Podkarpacia wstąpiło w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Już wiemy, że wkrótce jeden z batalionów tej jednostki będzie miał swoją siedzibę w Tarnobrzegu.
- 34 Batalion Lekkiej Piechoty już działa w Nisku i w najbliższym czasie zostanie on przeniesiony do Tarnobrzega - mówił na antenie Radia Leliwa, podpułkownik Marek Ostrykiewicz, dowódca tarnobrzeskich "Terytorialsów". - Obszar działania to: Tarnobrzeg, powiaty tarnobrzeski, stalowowolski oraz kolbuszowski. Teraz zajmujemy się jego formowaniem.
Gdzie będą stacjnować "Terytorialsi"? - Nasza siedziba nie jest jeszcze gotowa, trwają tam prace remontowe. Będą to okolice Jeziora Tarnobrzeskiego, a dokładnie teren Kopalni Machów - dodaje podpułkownik.
Rekrutacja
Jednocześnie cały czas trwa rekrutacja do WOT-u. Wszystkie najważniejsze informacje o wstąpieniu do WOT można znaleźć TUTAJ. Chcąc zostać żołnierzem obrony terytorialnej trzeba najpierw przejść przez szkolenie wstępne. Szkolenie to skierowane jest zarówno do osób, które jeszcze nie miały do czynienia ze służbą jak i do tych, które miały już okazję poznać jej specyfikę. Dlatego różni się ono zakresem przygotowania i okresem trwania.Szkolenie podstawowe 16-dniowe, skierowane do osób, które nie miały do czynienia ze służbą wojskową, nazywane popularnie w WOT "szesnastką" ma charakter szkolenia wstępnego, którego celem jest wdrożenie ochotnika do służby. W praktyce szkolenie to będzie obejmowało zakres podstawowych umiejętności taktycznych i strzeleckich. Nim jednak ochotnik rozpocznie praktyczne ćwiczenia, zobowiązany jest do zaliczenia podstaw teoretycznych kursu podstawowego. Materiały do tego kursu otrzyma podczas rekrutacji.
Szkolenie 8-dniowe, wyrównawcze, skierowane jest do rezerwistów. Jest ono odpowiednikiem szkolenia podstawowego dla ochotników, lecz w założeniu przeznaczone jest dla żołnierzy rezerwy, którzy zgłoszą chęć podjęcia służby w WOT. Realizowane jest wyłącznie w trybie weekendowym, obejmując cztery 2-dniowe szkolenia (łącznie 8 dni). Szkolenie wyrównawcze jest nowatorskim projektem WOT i nie występuje w innych rodzajach sił zbrojnych RP.
W 2024 roku 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej przeprowadzi siedem naborów skierowanych zarówno do rezerwistów, jak i do kandydatów, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z wojskiem. Pierwszy tegoroczny termin to ferie zimowe czyli od 27 stycznia do 11 lutego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.