Reklama

Wielkie morsowanie ku pamięci "Dziewięciu z Wujka" w Jeziorze Tarnobrzeskim

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Lipiec

Wielkie morsowanie ku pamięci "Dziewięciu z Wujka" w Jeziorze Tarnobrzeskim - Zdjęcie główne

Przyjdź nad Jezioro Tarnobrzeskie. | foto Grzegorz Lipiec

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W niedzielę, 11 grudnia, przyjdź nad Jezioro Tarnobrzeskie i weź udział w wielkiej akcji "Morsowanie ku pamięci Dziewięciu z Wujka".

16 grudnia 1981 roku na terenie Kopalni Wujek w Katowicach wydarzyła się straszna tragedia. Po wprowadzeniu stanu wojennego oraz działań komunistycznej władzy wymierzonych w "Solidarność" zaczął się górniczy protest krwawo stłumiony przy użyciu czołgów, wyrzutni gazu oraz broni palnej.

- W to mroźne, grudniowe przedpołudnie podczas pacyfikacji strajku w Kopalni Wujek użyto broni. W tym dniu władza polska podniosła rękę na swoich obywateli, na skutek czego wielu górników zostało rannych, a dziewięciu z nich poniosło śmierć - wylicza Magdalena Pelc.

Między zastrzelonymi górnikami był Zbigniew Wilk, który pochodził z okolic Zaleszan. Siostra Zbigniewa, tarnobrzeżanka Magdalena Pelc, rokrocznie chce upamiętnić ten dzień, przekuwając pamięć o zmarłym bracie i innych ofiarach, na pozytywne działania.

- W tym roku, aby oddać hołd bohaterom z Wujka morsy w całym kraju 11 grudnia o godzinie 16 wejdą do wody - zaznacza. W trakcie spotkania będzie można kupić znicz w formie cegiełki w hołdzie poległym.

Organizatorzy zaznaczają, że należe ze sobą zabrać latarki, race i pochodnie. - Po kąpieli będzie się można ogrzać przy ognisku, zapraszamy również na ciepły posiłek, o który zadba firma kateringowa PAKAM - dodaje Łukasz Szpunar, który współorganizuje akcję "Jezioro Aniołów".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy