Reklama

Kolejna atrakcja turystyczna. W Ustrzykach Dolnych powstaje tężnia solankowa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Pod koniec tego roku w Parku pod Dębami w Ustrzykach Dolnych powstanie tężnia solankowa. Na ten cel Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne „Życie Karpat” otrzymało dofinansowanie w kwocie ponad 150 tysięcy złotych. Prace mają zakończyć się w grudniu bieżącego roku.

Budowa tężni solankowej w Ustrzykach Dolnych to kolejna atrakcja, która w konsekwencji może wpłynąć na jeszcze lepszy rozwój miasta i gminy. Założeniem projektu jest przyciągnąć nowe grupy odbiorców, ale także wpłynąć korzystanie na zdrowie mieszkańców i przebywających na tym terenie turystów. Karpackie Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne „Życie Karpat” otrzymało na ten cel dofinansowanie w kwocie 167 144 złotych.

Tężnia solankowa w Ustrzykach Dolnych

Tężnia solankowa ma działanie lecznicze poprzez inhalacje. Wpływa również korzystnie na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych, a także działa stymulująco na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni są także zalecane w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi. Oddychanie powietrzem z solankowym aerozolem ma działanie pro]]filaktyczne i lecznicze. Minerały i mikroelementy znajdujące się w solankowej wodzie wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę, uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka.

Dzięki konsekwentnym działaniom udało nam się odpowiedzieć na potrzeby naszych mieszkańców. Wiele osób mówiło o uzdrowiskowej sile gminy. Jestem przekonany, że przyciągnie to dużą grupę nowych turystów, otworzy możliwości dla ekoturystyki i turystyki zdrowotnej, a także spowoduje powstanie nowej oferty w tym kierunku

- mówi Bartosz Romowicz.

Burmistrz Ustrzyk Dolnych zauważa, że tężnia zostanie uruchomiona jeśli temperatura otoczenia będzie wyższa niż 2 stopnie, dlatego na zimę będzie wyłączana. W tym roku najprawdopodobniej uda się tylko udostępnić tężnię w trakcie odbiorów technicznych i otwarcia, jednak na wiosnę będzie do dyspozycji każdego ciepłego dnia.

Jak będzie wyglądać tężnia solankowa w Parku pod Dębami?

Ma ją tworzyć bryła o małych rozmiarach, otoczoną 4 ławkami. Konstrukcja drewniana tężni powstanie z tarniny śliwy o wymiarach 3,5 metra wysokości, 1,5 metra szerokości i 6 metrów długości. Ułożona będzie w poziomie pod kątem, wypełniając szkielet konstrukcji drewnianej, po której spływać będzie w obiegu zamkniętym solanka. W górnej części konstrukcji nad tarniną śliwy, centralnie na środku, wzdłuż całej długości tężni będzie zamontowane koryto główne.

Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE