Reklama

W Jasionce koło Rzeszowa rozpoczął swoją działalność inkubator kosmiczny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: UMWP

W Jasionce koło Rzeszowa rozpoczął swoją działalność inkubator kosmiczny - Zdjęcie główne

Umowę podpisali: (od lewej) prof. Piotr Koszelnik - Rektor Politechniki Rzeszowskiej., marszałek Władysław Ortyl, prof. Grzegorz Wrochna - prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. | foto UMWP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Inkubator ESA BIC rozpoczął swoją działalność na Podkarpaciu. Będzie on wykorzystywał technologie kosmiczne w różnych sektorach gospodarki oraz wspierał rozwój przedsiębiorczości. Inkubator rozpoczął funkcjonowanie w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w podrzeszowskiej Jasionce. Będzie to szansa dla młodych naukowców i przedsiębiorców, którzy pracują nad nowymi technologiami, które można wykorzystać w kosmosie.

Inauguracja inkubatora miała miejsce podczas Dni Przemysłu Kosmicznego odbywających się na Podkarpaciu. W panelach zorganizowanych w drugim dniu przedsięwzięcia uczestniczyli między innymi: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch, prof. Grzegorz Wrochna - prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz prof. Piotr Koszelnik - Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Marszałek Władysław Ortyl nie krył zadowolenia z faktu rozpoczęcia działalności nowego inkubatora w naszym regionie:

- Oficjalnie rozpoczynamy działania i nabór do naszego inkubatora technologii kosmicznych. Cieszymy się bardzo, że do tych działań związanych z tworzeniem instytucji, porozumień i uruchamianiem projektów wchodzimy w obszar sprawczy. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, która jest liderem tego projektu udostępnia swoją przestrzeń, swoje kompetencje i już dziś firmy wykazują zainteresowanie tym inkubatorem. Mamy też dla nich wsparcie merytoryczne i finansowe, a to rzeszowska agencja potrafi robić, bo już od wielu lat zarządza inkubatorami w tradycyjnych branżach, więc branża kosmiczna nie będzie im obca.

- uważa marszałek Ortyl.

Nowy inkubator jest zlokalizowany na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego i jest już 27. takim przedsięwzięciem ESA BIC, która tworzy sieć inkubatorów w Europie z wykorzystaniem środków krajowych oraz pochodzących z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dzięki temu start-upy uczestniczące w procesie inkubacji będą miały szansę na komercjalizację swoich pomysłów.

Beneficjentami programu mogą być mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwa, działające na rynku nie dłużej niż 5 lat. Proces inkubacji każdego ze start-upów może potrwać maksymalnie do dwóch lat. W okresie 5 lat, łącznie 10 start-upów otrzyma wsparcie z ramienia konsorcjum regionalnego województwa podkarpackiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy