Reklama

Via Carpatia to priorytet. Jaki jest postęp prac?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GDDKiA

Via Carpatia to priorytet. Jaki jest postęp prac? - Zdjęcie główne

foto GDDKiA

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Przetarg za przetargiem. Drogowcy mocno przyspieszają z budową drogi ekspresowej przebiegającej przez trzy regiony. Nowa trasa będzie częścią międzynarodowego szlaku.

- Ogłaszamy przetargi, podpisujemy umowy. Celem jest przełom 2025/26 – to Via Carpatia, która wtedy w Polsce będzie zrealizowana. Ale cieszę się, że Via Carpatia to również priorytet wielu rządów, przez które ta trasa przebiega, czy przebiegają przez nie jej odnogi, chociażby przykład Ukrainy: wielkie wyzwanie Go Highway, połączenie Odessy z portami Trójmiasta - mówił minister infrastruktury podczas kongresu gospodarczego w Karpaczu.

CZYTAJ TAKŻE:

Szlak, który ma myśli o międzynarodowa trasa z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. Droga ma docierać do rumuńskiego portu w Konstancy nad Morzem Czarnym oraz greckich Salonik nad Morzem Egejskim. W Polsce pokrywa się z Drogą Krajową numer 19 (przebiega przez trzy województwa), która ma się stać S19.

Kolejne kilometry

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad niemal co kilka dni informuje o kolejnych kontraktach podpisywanych na tę inwestycję. Właśnie zawarto dwie umowy na budowę drogi ekspresowej S19 w województwie podlaskim.

- Odcinki, które wchodzą do realizacji w systemie "projektuj i buduj" mają odpowiednio 9 km (Haćki - Bielsk Podlaski) oraz 15,9 km (Boćki – Malewice). W sumie w województwie podlaskim jest już w realizacji 81 km szlaku Via Carpatia (na osi północ – południe).

- informują drogowcy. Pierwsza umowa opiewa na prawie 326 mln zł, a druga ponad 343,5 mln zł.

Dzieje się także dużo w województwie lubelskim. Jest już ogłoszony przetarg na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków: Międzyrzec Podlaski - Radzyń Podlaski oraz Radzyń Podlaski – Kock.

- Pierwsza z tras ma mieć 22 km i prowadzić na początku w śladzie drogi krajowej nr 19, a następnie będzie wytyczona nowym korytarzem, który ominie od zachodniej strony Kąkolewnicę. Planowane są dwa węzły: Kąkolewnica i Radzyń Podlaski Północ.

- dodaje GDDKiA i uzupełnia, że część od Radzynia Podlaskiego do Kocka ma liczyć 18 km.

W połowie sierpnia ogłoszono także postępowanie dotyczące budowy drogi ekspresowej S19 od granicy województwa mazowieckiego i lubelskiego do Międzyrzeca Podlaskiego. To kolejne 13,7 km, a kontrakt obejmuje także dobudowanie drugiej jezdni na obwodnicy Międzyrzeca Podlaskiego.

- Dzięki tej inwestycji powstanie wygodny i bezpieczny korytarz transportowy, który przyczyni się do rozwoju gospodarczego Polski Wschodniej.

- mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Wielka estakada

Na Podkarpaciu w realizacji jest osiem odcinków trasy, dwa znajdują się na etapie przetargu, a kolejne trzy znajdują się w przygotowaniu. GDDKiA właśnie podała, że siedem firm chce zaprojektować i wybudować fragment Babica – Jawornik.

- W ramach inwestycji powstanie odcinek drogi ekspresowej o długości 11,6 km, o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny).

- informuje Dyrekcja i dodaje, że jedna z planowanych estakad (o długości ok. 1,15 km) rozpięta będzie nad doliną na filarach o wysokości około 100 m od poziomu terenu.

- Do Wojewody Podkarpackiego złożony został wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla ponad 10 km S19 Rzeszów Południe - Babica. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest wiosną przyszłego roku.

- poinformowała właśnie GDDKiA.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy