Reklama

Ten świat został zniszczony! To jest na dnie Jeziora Solińskiego. Zobacz unikatowe bieszczadzkie fotografie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Zapora w Solinie zmieniła ten rejon Polski. Konieczne było wysiedlenie trzech tysięcy osób i zatopienie kilku wiosek. Zobacz zatem co teraz jest na dnie Jeziora Solińskiego! Mamy dla was także bonus i kilka unikatowych ujęć, które pokazują Bieszczady w latach 30-tych.

Poznaj okolicę, która została zalana, a obok wybudowany wielką zaporę. Koszt był ogromny. Wysiedlono trzy tysiące osób. Chcąc, nie chcąc mu­siały one prze­pro­wa­dzić się do wy­żej po­ło­żo­nych miej­sco­wo­ści, co nie było ła­twe. Jak wspo­mi­nają dawni miesz­kańcy: "Kto miał dom mu­ro­wany, do­sta­wał mniej­sze od­szko­do­wa­nie. Kto z ko­lei miesz­kał w drew­nia­nym, mógł li­czyć na o wiele więk­sze. Do dziś nie wia­domo na ja­kich za­sa­dach były one przy­zna­wane mó­wili."

Nie oszczędzano domów, niszczono także kościoły, cerkwie oraz cmentarze. W Wołkowyi wysadzono kościół i zabytkową cerkiew. Podobnie było z sa­kral­nymi bu­dow­lami w Chrewcie i Teleśnicy Sannej. Cmentarze we wsiach, które miały być zalane zostały ekshumowane, a zwłoki przenoszono w inne miejsca. Nie zrobiono jednak tego dokładnie. Na przykład w 1990 roku wędkarze łowiący ryby na cyplu w Polańczyku natrafili na zbutwiałe trumny.

Ostatecznego za­la­nia do­ko­nano we wrze­śniu 1967 roku. W ca­ło­ści za­lano wsie Solina (z przy­siół­kami), Teleśnica Sanna, Chrewt i Podleszczyny. W wielu miej­scach nie wy­cięto jed­nak drzew. Przez wiele lat ich ki­kuty wy­nu­rzały się przy niż­szym sta­nie wody.

Przedstawiamy zdjęcia archiwalne zamieszone na profilu na Facebooku Solina-wspomnienia. Część fotografii pochodzi ze zbiorów rodziny Państwa Koncewiczów. KLIKNIJ TUTAJ

Dodatkowo mamy dla was kilka ujęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego, ale one pokazują Bieszczady z przełomu XIX i XX wieku, a także lat 30-tych ostatnieg stulecia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy