reklama

Tarnobrzeg z małym reaktorem jądrowym? Co na to Orlen i tarnobrzeski samorząd

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: YouTube/Orlen

Tarnobrzeg z małym reaktorem jądrowym? Co na to Orlen i tarnobrzeski samorząd - Zdjęcie główne

Mały reaktor jądrowy Orlen nad Jeziorem Tarnobrzeskim? | foto YouTube/Orlen

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Kilka miesięcy temu Tarnobrzeg obiegła informacja o planach umiejscowienia małego reaktora modułowego SMR nieopodal Jeziora Tarnobrzeskiego. Temat cały czas jest aktualny, a my postanowiliśmy zdobyć więcej informacji u samego źródła czyli grupy ORLEN oraz samorządu miasta Tarnobrzeg. Oto odpowiedzi jakie uzyskaliśmy.
reklama

Zadaliśmy pytanie Biurze Prasowemu PKN Orlen o sprawę budowy reaktora w Tarnobrzeskiej Strefie Ekonomicznej umiejscowionej przy Jeziorze Tarnobrzeskim. To samo pytanie zadaliśmy również tarnobrzeskiemu samorządowi. Głos w tej sprawie zabrał prezydent miasta Dariusz Bożek.

Tak, wśród wstępnie, podkreślam – wstępnie - zaproponowanych lokalizacji budowy nowoczesnych małych reaktorów jądrowych, pojawia się Tarnobrzeg. Wiosną ubiegłego roku gościliśmy w Tarnobrzegu przedstawicieli Orlen Synthos Green Energy, w tym członka zarządu Dawida Jackiewicza. Wówczas przedstawiono nam ogólny zarys planów budowy w Polsce SMR w ramach rządowego programu polskiej energetyki jądrowej, w których pod uwagę brano także Tarnobrzeg. Podczas tego spotkania poprosiłem o nadesłanie konkretnej propozycji Orlenu, gdy takowa zostanie już opracowana. W listopadzie ubiegłego roku otrzymaliśmy z Orlen Synthos Green Energy raport KPMG „Wykorzystanie technologii BWRX-300 w Polsce – korzyści dla gospodarki i lokalnego samorządu".

- odpowiada Dariusz Bożek

Wciąż jednak nie padły żadne konkrety dotyczące Tarnobrzega, więc póki co, trudno odnosić się do tematu. W piśmie z dn. 21 listopada 2023 roku do prezesa zarządu Prezes Zarządu Orlen Synthos Green Energy podtrzymałem otwartość samorządu Tarnobrzega na dalsze rozmowy dotyczące potencjalnej lokalizacji budowy jednej z elektrowni na terenach Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w granicach administracyjnych Tarnobrzega. Trzeba jednak podkreślić, że nawet gdyby Tarnobrzeg pojawił się wśród ostatecznie wskazanych przez Orlen lokalizacji SMR, niczego jeszcze nie przesądzi. Wytypowane lokalizacje mają być poddane co najmniej dwuletnim badaniom, od wyników których dopiero zależeć będzie budowa na danym terenie elektrowni.

- podkreśla prezydent

W kwietniu ubiegłego roku spółka ORLEN Synthos Green Energy ogłosiła 7 prawdopodobnych lokalizacji pod budowę reaktorów SMR. Wśród nich znalazły się także tereny Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE) „EURO-PARK WISŁOSAN", która obejmuje swoim zasięgiem obszary administracyjnie Tarnobrzega i Stalowej Woli. Obecnie prowadzone są analizy, które pozwolą na wskazanie potencjalnego terenu inwestycyjnego. Po wyborze miejsca inwestycji przeprowadzone zostaną m.in. szczegółowe badania środowiskowe i lokalizacyjne. Kolejne etapy procesu inwestycyjnego będą prowadzone w dialogu ze społecznością lokalną. Wniosek o decyzję zasadniczą dotyczył gminy Stalowa Wola i to tego terenu dotyczą prowadzone analizy.

- odpowiada nam Zespół Prasowy PKN ORLEN

Więcej o samym małym reaktorze jądrowym od firmy Orlen przeczytasz TUTAJ.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama