reklama

Takiego przemytu nie było od dawna! Zatrzymano ponad 200 żywych pijawek azjatyckich [WIDEO, ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Krajowa Administracja Skarbowej z Przemyśla uniemożliwiła przemyt 239 żywych okazów azjatycko-południowoeuropejskiej pijawki lekarskiej oraz 35 opakowań preparatu z ekstraktem z pijawki lekarskiej.
reklama

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej, prowadzący rewizje w samochodach przekraczających granicę na przejściu w Medyce, ujawnili żywe okazy pijawek oraz preparaty zawierające w składzie substancje pozyskane z tych zwierząt. Były one przewożone w bagażu osobistym przez obywateli Ukrainy podróżujących busami. W obu przypadkach, podróżni nie posiadali odpowiednich zezwoleń i z tego powodu wszczęto przeciwko nim sprawy karne w oparciu o przepisy ustawy o ochronie przyrody.

Pijawki z gatunków Hirudo verbana oraz Hirudo Medicinalis, chronione są na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Jej celem jest redukcja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że niekontrolowane pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania. Handel gatunkami chronionymi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody ich zachowaniu w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia. W świetle przepisów prawnych nie ma znaczenia, czy przewóz dotyczy żywych zwierząt lub roślin, czy przedmiotów z nich wykonanych lub towarów, do których produkcji zostały użyte. Przepisy konwencji mogą dotyczyć w szczególności takich przedmiotów jak trofea, skóry, wyroby skórzane, koralowce lub muszle i ich fragmenty, biżuteria, pamiątki, żywność, leki oraz wyroby z kości słoniowej, rogu nosorożca lub drewna.

- mówi Agnieszka Siwy zastępca rzecznika prasowego z Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Żywe pijawki lekarskie wykorzystywane są w trakcie zabiegów hiurydoterapii. Pijawka ssąc krew przekazuje jednocześnie wiele związków chemicznych posiadających właściwości lecznicze takie jak m.in. hirudyna, antyelastyna, eglina, destabilaza. Warto mieć jednak świadomość, że używanie w takich zabiegach pijawek z przemytu, których pochodzenie nie jest wiadome, obarczone może być ryzykiem przeniesienia chorób pochodzenia bakteryjnego, pasożytniczego lub wirusowego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama