Reklama

Takie samoloty latają nad Podkarpaciem. Oficjalnym powodem obecności są ćwiczenia Saber Strike 2022 [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W ostatnich dniach możemy zaobserwować wzmożony ruch lotnictwa wojskowego w naszym województwie. Czy mamy się czego obawiać? Co lata nad Podkarpaciem?

Nad południowo-wschodnią Polską można zaobserwować, lub raczej usłyszeć całą statków powietrznych, które należą do krajów członkowskich NATO. Zdecydowana większość należy jednak do USA. 

Co lata nad Podkarpaciem?

Bez wdawania się w szczegóły dat, lokalizacji i ich liczebności, były to:

  • Samoloty bojowe: F-15, F-16, F-35, Eurofighter Typhoon.
  • Powietrzne tankowce: KC-135, KC-10,
  • Samoloty zwiadowcze: RC-135, E-3, E-8
  • Samoloty transportowe: C-17, C-130, MC-130J (wersja specjalna C-130 z możliwość taktowania innych statków powietrznych), IŁ-76, C-295M,
  • Śmigłowce: UH-60, CH-47
  • -Zmiennowirnikowce: V-22 - Dron: MQ-9

Czy mamy się czego obawiać?

- Dużo prawda? Taka ilość wojskowych lotów u wielu ludzi budzi obawy. U mnie wręcz przeciwnie. Obecność sojuszników na naszym niebie uspokaja mnie i wiem, że w najbliższym czasie nic nie grozi moim dzieciom - uważa Artur, członek jednej z podkarpackich grup spotterskich na Podkarpaciu. 

- Jednocześnie przyłączam się do apelu, żeby nie publikować zdjęć wojsk NATO i nie podawać ich lokalizacji - mówi.

-Dlatego zdecydowałem się udostępnić redakcji zdjęcia, które pokazują wspomniane maszyny, ale zostały wykonane kilka lat temu w różnych częściach Europy podczas pokazów lotniczych - zaznacza. 

- Wtedy ich piloci cieszyli moje oko, wykonując piękne wiązanki akrobacyjne i prezentując możliwości swoich maszyn w locie. Dziś używają ich zgodnie z przeznaczeniem, żeby zaznaczyć swoją obecność i pokazać, że granica naszego kraju jest granicą Sojuszu Północnoatlantyckiego - dodaje. 

Większość samolotów można śledzić na ogólnodostępnych radarach lotniczych w internecie. 

Przestrzeń powietrzna na wschodzie Polski częściowo zamknięta

Zamknięcie przestrzeni powietrznej na wschodzie kraju nie wpływa jednak na funkcjonowanie Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka.

- Lotnisko funkcjonuje bez zakłóceń, wszystkie planowane operacje na trasach krajowych i międzynarodowych są realizowane zgodnie z rozkładem lotów - przekazał zarząd lotniska.

Wszelkiego rodzaju pytania dotyczące obsługi pasażerów można kierować na numer infolinii: 17 71 70 800.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy