reklama

Samorząd przygotowuje wielkie inwestycje nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Od dróg, domów na akwenie po "miasto pod wodą". Poznaj szczegóły [WIZUALIZACJA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek zaprezentował niezwykle ambitną wizję zmian nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Całkowity koszt wszystkich inwestycji to ponad 156 milionów złotych! Sprawdź co może pojawić się wokół tego zbiornika.
reklama

Jezioro Tarnobrzeskie to drugi pod względem wielkości akwen wodny na Podkarpaciu i czwarty najgłębszy, wśród sztucznych zbiorników. Powstał w wyniku wypełnienia wodą pokopalnianego wyrobiska, które przed rozpoczęciem procesu rekultywacji miało 560 hektarów powierzchni i 110 metrów głębokości. 90 procent wody, którą tutaj wpuszczono miało pierwszą klasę czystości. Maksymalna głębokość to 42 metry. W upalne dni wypoczywa tutaj nawet blisko 30 tysięcy osób. Każdy rok przynosi kolejne zmiany w otoczeniu tego miejsca, ale teraz samorząd przedstawił prawdziwy rewolucyjny pomysł.

- Trzeba podkreślić, że to koncepcja, czyli stworzona po konsultacjach z mieszkańcami miasta, różnymi środowiskami pewna wizja tego, jak chcielibyśmy, bo to nasze jezioro, jego otoczenie wyglądało. Na pewno jakieś elementy będą mogły być modyfikowane. Co najważniejsze, teraz, na podstawie tego dokumentu, będziemy mogli przygotowywać projekty i ubiegać się o środki zewnętrzne na ich realizację - wskazuje prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.  

Dokument, który przedstawił prezydent, to projekt koncepcyjny. Zawiera zarówno opracowanie dotyczące obszarów inwestycji miejskich, opis wszystkich obiektów, jakie miałaby nad jeziorem powstać, ale też tych dotyczących rozwiązań komunikacyjnych. Co może powstać i jaki jest możliwy koszt poszczególnych przedsięwzięć:

  • droga obwodowa wokół jeziora – 44 mln 472 tys.zł
  • ścieżka pieszo-rowerowa nad jeziorem 19 mln 308 tys zł
  • ścieżka pieszo-rowerowa nad jeziorem 15 mln 289 tys.zł
  • posterunek wodny policji 3 mln 226 tys.zł,
  • posterunek wodny WOPR 2 mln 119 tys. zł
  • marina baza żeglarska 10 mln 874 tys. zł,
  • pasaż handlowo-usługowy 5 mln 791 tys.zł
  • strefa sportowo-rekreacyjna 6 mln 418 tys.zł
  • eksploratorium podwodne 26 mln 071 tys. zł
  • stanica kajakowa 10 mln 760 tys. zł
  • stanica wędkarska 7 mln 307 tys. zł
  • baza surfingowa 3 mln 265 tys.zł
  • wieża widokowa 1mln 555 tys. zł
 

Co ciekawe w ramach projektu koncepcyjnego przewidziano trzy lokalizacje dla takich obiektów: w bezpośrednim sąsiedztwie tyrolki, kolejna przy skrzyżowaniu ulic Turystycznej i Chmielowskiej na południowym brzegu jeziora z widokiem na panoramę miasta, odrębna wieża projektowana jest w powiązaniu z trybunami oraz pomostami do obserwacji akwenu podczas regat i innych imprez odbywających się na jeziorze.

- Koncepcja przewiduje realizację inwestycji związanych z budynkami hotelowymi w sąsiedztwie istniejącej  tawerny – Mariny. Dla zapewnienia możliwości noclegów na imprezy weekendowe, czy też indywidualną turystykę przewidziano lokalizację niewielkich domków całorocznych na wynajem. Jako jedną z atrakcji przewidziano aranżację zespołu domków do wynajęcia zlokalizowanych na powierzchni jeziora – domków pływających, tzw. miasto na wodzie.

- dodaje włodarz miasta.

Atrakcją turystyczną byłoby na pewno "podwodne miasto". - Chodzi o powiększenie terenu istniejącej bazy nurkowej o teren sąsiedni i budowę całorocznego eksploratorium podwodnego. Budynek eksploratoriumu o funkcji wystawienniczo-edukacyjnej posiadać ma część podwodną z możliwością zejścia poniżej poziomu wody i obserwacji przestrzeni pod powierzchnią wody - wskazał Dariusz Bożek. - To jest pewna wizja tego jak chcemy, aby wyglądało otoczenie jeziora.

Architekci Artur Cebula i Anna Kunkel przewidzieli również rozwój dróg, traktów dla pieszych, molo, "pływająca" restauracja i wiele innych pomysów. Całość miałaby kosztować 157 milionów złotych. Wśród wskazanych dróg wsparcia była mowa o dofinansowaniu z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia 2021-2027, Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027 i Krajowego Planu Odbudowy.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama