Reklama

Rozpoczęła się akcja "Szlachetna Paczka". Czego potrzebują mieszkańcy naszego województwa?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Rozpoczęła się akcja "Szlachetna Paczka". Czego potrzebują mieszkańcy naszego województwa? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Dostępna jest już internetowa Baza Rodzin, które czekają na pomoc w tym roku w ramach "Szlachetnej Paczki". Każdy może wejść na stronę, wybrać rodzinę i wspólnie z bliskimi, przyjaciółmi, współpracownikami czy kolegami ze szkoły przygotować Paczkę ze wsparciem skrojonym na miarę potrzeb. Czego potrzebują mieszkańcy Podkarpacia?

Darczyńcą przygotowującym Szlachetną Paczkę może zostać każdy. Wystarczy wejść na www.szlachetnapaczka.pl i wybrać rodzinę. Można zebrać bliskich, kolegów z pracy czy szkoły i wspólnie przygotować Szlachetną Paczkę. W ubiegłej edycji jedną Paczkę robiło średnio 31 osób.  Aż 42% wszystkich szlachetnych paczek tworzonych jest w firmach, szkołach i instytucjach.

Przygotowując ją w gronie współpracowników, znajomych czy domowników, dużo łatwiej jest skompletować niezbędne produkty i podzielić się z potrzebującymi z najbliższej okolicy. Koniecznie w paczce muszą się znaleźć przedmioty, które Rodzina określiła jako najważniejsze potrzeby.

W tym momencie w Szlachetnej Paczce działa już ponad 7 tys. wolontariuszy. Wolontariusze odwiedzają rodziny, poznają ich historie oraz potrzeby.

Obecnie najdłużej na darczyńców czekają rodziny w powiecie krośnieńskim i jasielskim. Jakim rodzinom można pomóc w tym roku? Oto niektóre z nich.

Powiat jasielski

Pani Anna z Jasła jeszcze kilka lat temu prowadziła z mężem swój sklep. Jej pasją jest ogród, a przydomowy ogródek jest piękny. Gdy tylko zdrowie pozwala, pielęgnuje w nim swoje kwiaty i krzewy. Jest bardzo życzliwą i uroczą kobietą, która żyje sama z niewielkiej emerytury. Jej mąż zmarł kilka lat temu, a dzieci się nie doczekali. Gdy zdrowie jej pozwalało, kobieta pomagała przy ogrodach swoich sąsiadów za małą opłatą, aby dorobić sobie do emerytury. Dochód pani Anny to emerytura i dodatki do niej w kwocie 1625 złotych. Po opłaceniu rachunków i leków 1051 złotych zostaje jej jedynie 573 złote na przeżycie.

Kluczowe potrzeby: pralka, obuwie, żywność

Szczególne upominki: perfumy, kosmetyki

Powiat krośnieński

Życie nigdy nie oszczędzało Pawła z Krosna, gdy jeszcze był mały, zmarła jego ukochana mama. Ojciec, aby zapewnić jemu i rodzeństwu byt, dużo pracował, nie poświęcał im czasu, byli pozostawieni sami sobie. Obecnie mieszka sam w rodzinnym domu, pod lasem, który nadaje się do generalnego remontu. Nie ma łazienki, w kuchni znajduje się tylko zlew, jest zimno. Pan Paweł ma problemy neurologiczne, leczy się, jest osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Utrzymuje się z zasiłków i pracy dorywczej (razem: 999zł). Po odliczeniu kosztów utrzymania domu oraz wykupieniu leków (razem: 533zł) miesięcznie pozostaje mu 586zł.

Kluczowe potrzeby: mała lodówka, żywność trwała, ciepła kołdra

Szczególne upominki: Zestaw kluczy i śrubokrętów lub wkrętarka

Powiat kolbuszowski

Rodzinie pani Teresy żyło się w miarę spokojnie i stabilnie. Ona spełniała się zawodowo, mąż zajmował się domem. Ponad rok temu najmłodsza córka zaczęła mieć niepokojące objawy. Po licznych badaniach została postawiona diagnoza -nowotwór złośliwy. Całe ich dotychczasowe życie przewróciło się do góry nogami. W tej chwili życie rodziny skupione jest wokół Zofii. Szpital jest dla niej drugim domem. Pan Zbigniew opiekuje się Zosią z pomocą starszych córek, które pomimo swoich obowiązków (Patrycja studiuje, a Milena chodzi do liceum) bardzo chętnie pomagają rodzicom. Rodzina utrzymuje się z pensji pani Teresy, świadczeń pielęgnacyjnych pana Zbigniewa i programu 500 plus. Całkowity przychód rodziny wynosi 8134 zł. Po odliczeniu kosztów leczenia i utrzymania domu (ok.4433 zł.) dochód rodziny wynosi 3700 zł. miesięcznie. Na jednego członka rodziny przypada 740 zł.

Kluczowe potrzeby: Pościel, suszarka bębnowa, mop parowy

Szczególne upominki:  torebka brązowa, duża, portfel czarny, średniej wielkości, słuchawki bezprzewodowe do uszu, małe, białe, książki, lalka Poppy Rainbow high pomarańczowa

Powiat lubaczowski:

Pan Jan mieszka samotnie w drewnianym domu na wsi. Jeszcze kilka lat temu pracował w delegacji, dobrze zarabiał i pomagał rodzicom. Choroba rodziców zmusiła go do zwolnienia się z pracy i powrotu do domu. Póki żyli rodzice, w domu niczego nie brakowało. Sielanka się skończyła, gdy zabrakło ojca, a później matki, którą pan Jan opiekował się w czasie jej długoletniej choroby. Po jej śmierci nie udało się znaleźć zatrudnienia. Pracuje dorywczo, zwłaszcza w sezonie letnim. Zimą odśnieża podwórza i plecie wiklinowe koszyczki. Miesięczny dochód wynosi ok. 600 zł. Po odliczeniu kosztów utrzymania domu (327 zł), na życie pozostaje mu 227 zł.

Kluczowe potrzeby: Żywność trwała, stół kuchenny i 4 krzesła, buty zimowe

Szczególne upominki: czapka, szalik, rękawiczki

Powiat łańcucki:

Pan Jan całe życie ciężko pracował zawodowo, jednocześnie samotnie wychowując trójkę synów. Mężczyznę w latach młodości opuściła żona. Kiedy życie pana Jana zaczęło się w miarę układać, stał się kolejny dramat. Najstarszy syn mężczyzny zachorował i w krótkim czasie zmarł na raka mózgu. Obecnie mężczyzna mieszka sam - pozostali synowie założyli własne rodziny. Mieszka w trudnych warunkach. W mieszkaniu nie ma łazienki, ani ciepłej wody, a prowizoryczna toaleta znajduje się na zewnątrz budynku. Dodatkowo Pan Jan mierzy się z wieloma chorobami: uszkodzenie mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, arytmia i przewlekła choroba płuc. Miesięczny dochód mężczyzny to emerytura w wysokości 2000 zł i okresowe zasiłki (250 zł). Po odliczeniu kosztów utrzymania lokalu socjalnego (ok. 1000 zł) oraz wykupieniu lekarstw (700 zł) na życie pozostaje mu 565 zł.

Kluczowe potrzeby: Kuchenka gazowa, środki czystości, pościel

Szczególne upominki: książka dotycząca II Wojny Światowej

Powiat ropczycko-sędziszowski

Przez wiele lat rodzina pani Pauliny i pana Karola wiodła szczęśliwe i spokojne życie. Wspólnie wychowują dwóch synów Maksymiliana i Sebastiana. Małżonkowie byli aktywni zawodowo. Dwa lata temu ich życie odwróciło się do góry nogami. Kobieta ucierpiała w wypadku samochodowym, w skutek którego zmuszona była porzucić pracę. Cierpi na zaburzenia neurologiczne. Często traci świadomość oraz źle się czuje. Obecnie zajmuje się domem i dziećmi. Utrzymują się z pracy zarobkowej pana Karola, programu 500+ oraz świadczenia rodzinnego (3886 zł). Po odliczeniu wydatków (2878 zł) na jednego członka rodziny pozostaje 252 zł.

Kluczowe potrzeby: Kuchenka gazowa, żywność, komplet garnków

Szczególne upominki: solarna lampka LED, mały składany stolik kempingowy, wędka spiningowa, pufa piłka

Powiat tarnobrzeski:

Pan Andrzej od wielu lat choruje na schizofrenię paranoidalną i choroby zaburzenia układu nerwowego, które przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu. Przez choroby pan Andrzej nie może podjąć pracy ani założyć rodziny. Jego codzienność zapisana jest na kartce, ustala plan działania na dzień i realizuje go. Źródłem utrzymania mężczyzny jest zasiłek stały i zasiłek pielęgnacyjny (1046 zł).

Kluczowe potrzeby: żywność, środki czystości, pralka

Szczególne upominki: kurtka zimowa

Rzeszów i okolice:

Przyczyną ciężkiej sytuacji jest śmierć męża pani Barbary. Zanim do tego doszło, kobieta wychowywała dzieci oraz opiekowała się mężem, który nie chodził. Wspólnie sobie radzili, bo przede wszystkim mieli siebie. Po stracie męża pani Barbara załamała się i wpadła w depresję, w wyniku czego odizolowała się od ludzi, nie wychodziła z mieszkania. Przychody Rodziny wynoszą 1516 zł na miesiąc, w czym mieści się emerytura, dopłaty do mieszkania oraz zasiłek jednorazowy na leki. Wydatki to 1190 zł, a dochód na jednego członka rodziny to 326 zł na miesiąc.

Kluczowe potrzeby: środki czystości, odzież, żywność

Szczególne upominki: kubek na kawę

 

 

 
 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy