Reklama

Pół miliarda złotych na drogi oraz przebudowa Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego. Co jeszcze zaplanowano w budżecie województwa podkarpackiego?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Tematem listopadowej sesji sejmiku były kwestie dotyczące przyszłorocznego budżetu. Projekt budżetu, ze szczegółowymi danymi i omówieniem kierunków finansowych działań samorządu województwa omówił marszałek Władysław Ortyl.

- To jest budżet na czas związany z otaczającym nas kryzysem. Jednocześnie jest budżetem, który nas przygotowuje do przyjęcia środków europejskich i także – mimo, ze tych środków unijnych jeszcze nie widać w tym budżecie – jest budżetem bardzo proinwestycyjnym. 55 procent wydatków tego budżetu trafi właśnie na nasze działania majątkowe, co oznacza, że ma charakter właśnie bardzo proinwestycyjny. Porównując się do wszystkich województw to jest to najlepszy wskaźnik i to nas wyróżnia – mówi marszałek Władysław Ortyl.

Największe kwoty w ramach wydatków zostały rozdzielone następująco:

 1. ponad 400 mln złotych – na inwestycje związane z kolejowym przewozem osób na terenie województwa.
 2. niemal 450 mln zł – wydatki dotyczące dróg wojewódzkich- budowy, przebudowy, modernizacji dróg, chodników. Najważniejsze z nich to:
  rozbudowa drogi wojewódzkiej od skrzyżowania w Nowej Dębie do skrzyżowania w Nisku,
  budowa wschodniej obwodnicy Łańcuta od węzła A4 "Łańcut" do drogi krajowej w Głuchowie,
  budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej Jarosław - Oleszyce - Cieszanów - Bełżec wraz z budową mostu na rzece San,
  budowa/przebudowa drogi wojewódzkiej Lublin-Przeworsk-Grabownica Starzeńska  do miasta Kańczuga,
  przebudowa drogi wojewódzkiej na odcinku Solina - Myczków oraz na odcinku Hoczew – Polańczyk.
 3. 137 mln złotych – na ochronę zdrowia. Najważniejsze zadania to:
  kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacja w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 1 w Rzeszowie,
  zakup sprzętu i aparatury medycznej dla Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2  w Rzeszowie,
  przebudowa budynku Histopatologii i Patomorfologii w Klinicznym Szpitalu Nr 2 w Rzeszowie,
  modernizacja kliniki ortopedii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie
 4. 16,8 mln zł – na działania w sferze kultury:
  dostosowanie budynków Teatru im. Wandy Siemaszkowej do obowiązujących przepisów ochrony pożarowej,
  opracowanie dokumentacji projektowej przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu,
  rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku magazynowego Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku,
  przygotowanie kompleksowej wielobranżowej dokumentacji architektoniczno – budowlanej dotyczącej budowy Nowej Sceny Teatru.
 

W 2023 roku nie będą zaciągane kredyty, pożyczki długoterminowe lub emitowane obligacje komunalne. Natomiast dokonana zostanie spłata pożyczek długoterminowych zaciągniętych w latach 2010-2012 oraz wykup obligacji wyemitowanych w 2009 roku na łączną kwotę 32,6 mln zł. Stan zadłużenia samorządu województwa na koniec 2023 roku wyniesie 183,1 mln zł.

Marszałek przedstawił także, jak prezentuje się województwo podkarpackie na tle innych regionów, a jak podkreślił marszałek, wypadamy bardzo dobrze:

- Mamy największy procentowy udział wydatków majątkowych w stosunku do wydatków ogółem ze wszystkich regionów! A wydatki majątkowe to wydatki na tak ważne i potrzebne inwestycje. Kwota, jaką na nie planujemy, plasuje nas na trzecim miejscu w kraju. Jednocześnie nasze województwo ma najniższe spośród regionów wydatki bieżące. I jesteśmy też jednym z najmniej zadłużonych województw w Polsce. Całkiem dobrze wyglądają również nasze planowane dochody, które plasują nas pod tym względem na szóstej pozycji w kraju – tłumaczy marszałek Władysław Ortyl.

Według tych analiz i porównań do innych regionów nasze województwo jest w bardzo dobrym miejscu. Jest to zasługa dobrej polityki zarządu, jak i współpracy z sejmikiem, który tę politykę zarządu wspiera. Według klubu radnych PiS jest to dobry budżet – mówił wiceprzewodniczący klubu Bogdan Romaniuk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy