Reklama

Pokojowa Nagroda Nobla dla Przemyśla? - Dla mnie my wszyscy zasługujemy na dziesięć Nobli, a może i piętnaście, ale nie musimy dostać żadnego - mówi prezydent miasta Wojciech Bakun

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Pokojowa Nagroda Nobla dla Przemyśla? - Dla mnie my wszyscy zasługujemy na dziesięć Nobli, a może i piętnaście, ale nie musimy dostać żadnego - mówi prezydent miasta Wojciech Bakun - Zdjęcie główne

Czy Przemyśl ma szansę na Pokojową Nagrodę Nobla? | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Od pierwszych dni wojny na Ukrainie mieszkańcy Przemyśla aktywnie pomagali uchodźcom, którzy uciekali przed rosyjskimi bombami. Efekt: cały czas mówi się o tym, że Polska i Przemyśl to idealni kandydaci do Pokojowej Nagrody Nobla.

Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla to osoby i organizacje, którym za działalność na rzecz światowego pokoju została przyznana przez Norweski Komitet Noblowski Pokojowa Nagroda Nobla. Po wybuchu wojny na Ukrainie coraz częściej pojawiają się głosy, że takie wyróżnienie należy się teraz Polsce. Niektórzy idą jeszcze dalej i widzą miejskiego laureata. Byłoby to miasto Przemyśl.

Co o tym sądzi prezydent Przemyśla? - Jeżeli miałbym być szczery to słyszałem to już z ust wielu odwiedzających nas osób, w tym od naprawdę znamienitych gości z Europy i ze Świata - wskazuje Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

- To czego jako przemyślanie dokonaliśmy w ostatnich sześciu tygodniach jest czymś unikatowym, wyjątkowym na skalę światową. Jest wydarzeniem bez precedensu w ostatnich kilkudziesięciu latach. Oczywiście pomagając dzień i noc, noc i dzień, w deszczu, mrozie, wietrze… nikt z nas nie myślał o "zapłacie" czy nagrodzie. Robiliśmy i nadal robimy to z potrzeby serca! I to jest najpiękniejsze w historii, którą piszemy! I czy kiedyś ktoś pomyśli o przyznaniu miastu i mieszkańcom jakiejkolwiek nagrody, czy też nie… nie będzie to miało żadnego znaczenia. Dla mnie my wszyscy zasługujemy na dziesięć Nobli, a może i piętnaście, ale nie musimy dostać żadnego. Jestem dumny z Przemyśla i przemyślan za postawę jaką się wykazaliśmy i wykazujemy nadal. 

- dodaje włodarz Przemyśla.

Na łamach portalu zycie.pl mówi o tym Władysław Jachimecki. - To, co się u nas wydarzyło, jest ewenementem na światową, historyczną skalę - ten były sportowiec jest inicjatorem i pomysłodawcą podjęcia starań o tę prestiżową nagrodę.

Warto dodać, że nie jest to pierwszy taki sygnał. Już na początku rosyjskiej agresji postawę Polski wyróżnił hiszpański dziennikarz. Victor Olivares podkreślił, że Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla za to, co robi dla uchodźców.

- Polska i jej mieszkańcy zasługują na Pokojową Nagrodę Nobla i uznanie społeczności międzynarodowej. Praca, jaką wykonują z uchodźcami z Ukrainy jest po prostu niezwykła - napisał na Twitterze.

Pisał o tym także Matthew Day - warszawski korespondent brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph".

CZY JEST TO MOŻLIWE?

Patrząc na regulamin miejskie wyróżnienie jest praktycznie niemożliwe. Jeszcze nigdy w historii miasto nie otrzymało Pokojowej Nagrody Nobla. Oczywiście może być w końcu jakiś wyjątek. Teraz jednak pojawia się kolejna przeszkoda: czas. "Nominacje do nagrody przyznawanej w danym roku mogą być nadsyłane od września roku poprzedniego do 1 lutego roku jej wręczenia, jednak kandydatury zgłoszone (z powodów niezależnych od zgłaszającego) po tym terminie będą również rozważane, tyle że w następnym roku." Zatem rok 2023 jest bardziej realny niż 2022.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy