Reklama

Pierwsza przysięga podkarpackich terytorialsów w 2023 roku [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie „Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam!” - w niedzielę, 29 stycznia 2023 r. kolejnych 72 ochotników złożyło w Łańcucie przysięgę wojskową i stali się żołnierzami 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług". Uroczystość była finałem szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki”, piątej edycji „Ferii z WOT”.

Większość żołnierzy składających przysięgę w Łańcucie rozpoczęła szkolenie podstawowe 14 stycznia w ramach ogólnopolskiego projektu „Ferie z WOT”. To głównie osoby młode – pełnoletni uczniowie szkół średnich. Zdecydowali się oni na „Ferie z WOT” – czyli poświęcenie swojego wolnego od nauki czasu na odbycie wojskowego przeszkolenia.

- Przed Zamkiem w Łańcucie stanęło 72 ochotników, którzy podjęli decyzję i rzucili sobie wyzwanie, by stać się żołnierzami 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rekruci wypowiadając słowa roty przysięgi na sztandar podjęli ważne zobowiązanie wobec Ojczyzny, jest to akt ślubowania, wyraz patriotyzmu oraz największego zobowiązania wobec Narodu Polskiego. Poprzez wypowiedzenie słów roty przysięgi stajecie się dziś żołnierzami Wojska Polskiego, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo Polski, a także wsparcie lokalnego społeczeństwa, zgodnie z mottem: „Zawsze gotowi, zawsze blisko”

 — mówił w trakcie uroczystości płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej  Brygady Obrony Terytorialnej.

Nowo powołani żołnierze dalszą służbę będą pełnić w batalionach lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanok. Żołnierzy czeka roczne szkolenie indywidualne realizowane w trybie rotacyjnym (jeden weekend w miesiącu). Kolejny rok to szkolenie specjalistyczne i trzeci rok to szkolenie zgrywające.

To pierwsza uroczysta przysięga wojskowa podkarpackich Terytorialsów w tym roku, a 36. w historii 3.  Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. W tym ważnym wydarzeniu przysięgającym towarzyszyli goście, rodziny żołnierzy i mieszkańcy Łańcuta, którzy mieli okazję zapoznać się ze sprzętem i uzbrojeniem podkarpackich Terytorialsów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy