Reklama

Niesamowity mural powstał na remizie OSP Łąka. Została na nim uwieczniona niemal 100-letnia historia jednostki [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Na ścianie budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łące (pow. rzeszowski) powstał niesamowity mural. Od kilku dni mogą go podziwiać przejeżdżający przez miejscowość podróżni i mieszkańcy. Co przedstawia malunek? O tym opowiedział nam Józef Mendrala, naczelnik tamtejszej jednostki.

- W ostatnich dniach zakończył się etap tworzenia muralu na ścianie naszej jednostki. A efekty pracy możecie oglądać już dziś - napisali wczoraj (26 września) na swoim profilu na Facebooku druhowie z OSP Łąka.

Na 100-lecie działalności

O tym, co przedstawia mural i jaka była jego idea, opowiedział w rozmowie z nami Józef Mendrala, naczelnik OSP Łąka i jednocześnie prezes ZOSP w gminie Trzebownisko. Jak mówił, malunek powstał z okazji zbliżającego się 100-lecia działalności OSP. Strażacy będą świętować ten okrągły jubileusz w przyszłym roku.

- Górna część muralu, prawa strona, przedstawia starą remizę, która była w naszej miejscowości. W lewej części natomiast trochę starego sprzętu, typu Jelcz, który był na naszym wyposażeniu w tamtych latach. Na środku znajduje się logo jednostki. Z kolei w dolnej części muralu, po prawej stronie, widnieje nowy samochód ratowniczo-gaśniczy pozyskany w ubiegłym roku, a z lewej strony stoi strażak w nowoczesnym umundurowaniu typu nomex

- tłumaczył naczelnik.

Druhowie tym akcentem chcieli upamiętnić 100 lat swojej działalności. - Taka idea nam przyświecała, żeby godnie uczcić 100-lecie OSP. Trochę historii na górze, a teraźniejszość na dole - podsumował Józef Mendrala.

Mural wykonali artyści: Michał Czerko i Michał Mach. Dzieło sztuki zostało sfinansowane w całości z funduszy przekazanych przez gminę Trzebownisko.

Tak było dawniej, czyli historia jednostki

W roku 1923 roku zostaje założona Ochotnicza Straż Pożarna w Łące. Inicjatorem jej założenia był organista w miejscowym kościele - Michał Pieniążek. Wśród założycieli znaleźli się młodzi ludzie, a byli to: Piekło Władysław, Sierżęga Andrzej, Wołos Onufry, Ciasnocha Marcin, Barszczowski Władysław. Pierwszym komendantem jednostki, wybrany zostaje Piekło Władysław i pełni tę funkcję do roku 1937 r. kiedy jego miejsce zajmuje Kloc Wawrzyniec. W 1935 r. OSP wspólnie z Kółkiem Rolniczym buduje budynek, który w części służy jako remiza do 1969 roku.

W 1937 r. społeczeństwo we wsi funduje jednostce sztandar. Pierwszą motopompę M-200 jednostka otrzymała w 1950 r., która służyła osiem lat. Po tym czasie jednostka otrzymała nową motopompę M-800. W 1965 r. OSP Łąka przystępuje do budowy Remizy Strażackiej z garażem i świetlicą, którą oddaje do użytku 1969 r. W dniu 21 maja 1989 r. odbyło się uroczyste oddanie Domu Strażaka i przekazanie jednostce samochodu bojowego "Jelcz".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy