65 razy interweniowali podkarpaccy strażacy usuwając skutki burz, które przeszły nad naszym regionem od piątku do soboty (13-14 września). - Nasze działania polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych piwnic, posesji i dróg, udrożnianiu przepustów drogowych oraz usuwaniu połamanych konarów i drzew. Najwięcej interwencji odnotowaliśmy w powiecie krośnieńskim. Na szczęście nikt nie został ranny - informuje podkarpacka straż pożarna.
Mieszkańcy Podkarpacia coraz częściej spoglądają na poziom wody w rzekach regionu. Jak na razie Wisła, San, Wisłoka są jeszcze w swoim korycie. Wisłok już przybiera na sile. - Wiadomo, że każdy z nas wspomina co działo się w części Tarnobrzega w 2010 roku - mówią spotkani mieszkańcy. W 2010 roku wielka woda wdarła się do prawobrzeżnej części Sandomierza oraz osiedi rolniczych Tarnobrzega od Wielowsi aż po Podłęże.
Żywioł w natarciu
Sytuacja powodziowa w Polsce jest coraz trudniejsza. Tama w Stroniu Śląskim została przerwana i woda zmierza rzeką Białą Lądecka w dół zlewni Nysy Kłodzkiej. Informację o pęknięciu tamy na Morawce potwierdziły Lasy Państwowe. W sieci pojawiają się nagrania z miasta, które jest teraz całkowicie zalewane. Na jednym z nich widać, jak pod wodą znika zniszczony dom i wóz strażacki. Tak w skrócie wygląda sytuacja na Dolnym Śląsku i w województwie opolskim w niedzielę, 15 września, o godzinie 16.Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski wprowadził w niedzielę od godz. 13.30 pogotowie przeciwpowodziowe w mieście. Związane jest to z szybko przybierającą w stolicy Małopolski Wisłą. O godz. 14 na wodowskazie w krakowskich Bielanach poziom wody wynosił 375 cm i przekraczał o 5 cm stan ostrzegawczy.
Przez wielką wodę na inny termin został przełożony poniedziałkowy mecz 8. kolejki PKO BP Ekstraklasy pomiędzy Śląskiem Wrocław a Stalą Mielec.
Pogoda na poniedziałek
Jak informują synoptycy z IMGW W poniedziałek na południu i miejscami na zachodzie kraju przelotne opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu i do 25 mm na południu Śląska i Małopolski. Temperatura maksymalna na południu, południowym zachodzie i na wybrzeżu od 17 st. C do 21 st. C.Na Podkarpaciu jak na razie sytuacja jest pod pełną kontrolą, choć widać, że jest coraz więcej wody, choćby w Wiśle.
Stany wody w dorzeczu Wisły układają się w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Stan wysoki obserwowano na Brynicy i Sole oraz lokalnie na Małej Wiśle, Przemszy Skawie, Rabie, Dunajcu, Kamiennej i Bzurze. Stan średni zanotowano na Popradzie, Białej Tarnowskie, Nidzie, Wisłoku, Bystrzycy, Tyśmienicy, Supraśli, Orzycu, Drwęcy i Brdzie oraz lokalnie na Wiśle, Przemszy, Skawie, Rabie, Dunajcu, Wisłoce, Sanie, Kamiennej, Pisie, Liwcu, Wkrze i Bzurze.
Stan alarmowy został przekroczony na:
- 21 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 218 cm na stacji Czechowice-Dziedzice na rzece Iłownica;
- 61 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, maksymalnie o 390 cm na stacji Kłodzko na rzece Nysa Kłodzka.
Stan ostrzegawczy został przekroczony na:
- 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły;
- stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry;
- 1 stacji wodowskazowej w dorzeczu rzek Przymorza;
- 2 stacjach wodowskazowych morskich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.