Reklama

Na tych bandytów czekała szubienica lub pluton egzekucyjny

Opublikowano:
Autor:

Na tych bandytów czekała szubienica lub pluton egzekucyjny - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W marcu ukaże się nowa książka redaktora naczelnego "Podkarpackiej Historii" Szymona Jakubowskiego "Byk, Maczuga i inni...". To sensacyjna, bogato ilustrowana, publikacja o jednej z największych bolączek międzywojennej Polski, jaką był pospolity bandytyzm, dotykający zwłaszcza słabiej rozwiniętych terenów.

W okresie międzywojennym plagą terenów dzisiejszej Polski południowo-wschodniej były brutalne, często bezkarne bandy opryszków. Wielu z nich przeszło do lokalnej legendy. Całe powiaty były terroryzowane przez takich osobników jak "Panicz" i Panek, Mitkowski, Płaza, Byk, bracia Maczugowie i wielu innych. Każdy z nich miał na sumieniu wiele rabunków i morderstw. 

CZYTAJ TAKŻE:

Niektórzy, jak chociażby  Nikifor Maruszeczko zdobyli "sławę" ogólnopolską. Państwo nie zawsze dawało sobie radę z nimi. 

Różne były losy bohaterów książki. Jedni ginęli od kul plutonu egzekucyjnego lub na szubienicy w więzieniach Rzeszowa, Przemyśla czy Warszawy, inni w walce z policją lub swymi ofiarami, niektórym udało się ujść sprawiedliwości. 

"Byk, Maczuga i inni..." to opowieść o zbrodni, oparta na kwerendzie starej prasy oraz akt policyjnych i sądowych, która nie zawsze spotykała się z należytą karą, o krwawych napadach i morderstwach, sensacyjnych ucieczkach.  

Okładka książki

To także historia tych, którzy usiłowali walczyć z plagą przedwojennego bandytyzmu. Licząca 180 stron książka jest bogato ilustrowana, często unikalnymi fotografiami z tamtego okresu.

Autorem książki jest Szymon Jakubowski  - dziennikarz, regionalista, publicysta historyczny. Z dziennikarstwem związany od 30 lat, autor tysięcy tekstów informacyjnych i publicystycznych. Zawodowo związany m.in. z dziennikami „Życie Codzienne”, „Dziennik Polski”, „Super Expres”, „Super Nowości”. Laureat wielu nagród dziennikarskich i za osiągnięcia w dziedzinie kultury, m.in.  Podkarpacki Dziennikarz Roku 2005. Twórca portalu podkarpackahistoria.pl, zaś od 2014 roku wydawca popularnego dwumiesięcznika „Podkarpacka Historia”. 

Książka ukaże się w połowie marca 2021 roku nakładem wydawnictwa Tradycja sp. z o.o. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy