reklama

Na poligonie w Nowej Dębie znów będzie głośno. W styczniu ruszają ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Od wtorku (3 stycznia) powadzone będą ćwiczenia i strzelania dzienno-nocne z użyciem ostrej amunicji na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych – Dęba w Nowe Dębie. Wojskowi przypominają o zakazie wstępu na teren poligonu.
reklama

Ćwiczenia i strzelanie na poligonie będą trwały od 3 do 31 stycznia. Wojskowi będą doskonalić swoje umiejętności również w dni wolne oraz świąteczne.

W związku z ćwiczeniami ppłk Artur Żuber, komendant ośrodka apeluje do mieszkańców okolicznych miejscowości, jak i przejeżdżających w pobliżu terenu poligonu, o bezwzględne przestrzeganie zakazu wstępu na jego teren. 

O zakazie wstępu informują tablice ostrzegawcze ustawione od siebie w odległości około 150 metrów. 

    - Nie sposób ich nie zauważyć. Teren jest bardzo dobrze oznakowany i dodatkowo chroniony posterunkami wartowniczymi

- wyjaśnia nasz rozmówca.

O tym, że ćwiczenia mają się odbyć, wojsko informuje włodarzy pobliskich miejscowości. Informacja jest także przekazywana do parafii, aby księża ogłosili ją podczas mszy. 

Bezmyślność oraz brak zdrowego rozsądku doprowadza do groźnych wypadków na poligonie, w których ofiarami są osoby cywilne – najczęściej dzieci i młodzież. Dzieje się tak niestety dość często przy milczącej akceptacji rodziców i dorosłych.

Poligon jest ciągle patrolowany przez Żandarmerię Wojskową, a osoby łamiące obowiązujący zakaz podlegają karom administracyjnym, w tym finansowym.

Mjr Franciszek Zagaja zaznacza w rozmowie z nami, że na obszarze, gdzie trwają strzelania z ostrej amunicji, nie ma możliwości, żeby osoba postronna przypadkowo się pojawiła.

W listopadzie na poligonie w Nowej Dębie odbyły się największe w tym roku ćwiczenie wojsk Grupy Wyszehradzkiej Puma-22. Na Podkarpacie przyjechali wojskowi z Czech, Słowacji i Węgier, aby szkolić się wspólnie z żołnierzami z Polski. W manewrach biorały też udział pododdziały z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych

- Celem ćwiczenia jest doskonalenie interoperacyjności ćwiczących wojsk oraz sprawdzenie zdolności do planowania, organizowania i prowadzenia działań taktycznych we współpracy z sojusznikami

- informowała 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, która stanowi trzon wielonarodowego ćwiczenia Puma-22. 

W manewrach, które trwały do 9 listopada, brało udział prawie dwa tysiące żołnierzy i około trzysta jednostek sprzętu. 

Zobacz zdjęcia z ćwiczeń Puma-22 w Nowej Dębie.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama