Reklama

Na co władze województwa wydadzą najwięcej w 2021 roku? [VIDEO]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Samorząd Województwa Podkarpackiego

Na co władze województwa wydadzą najwięcej w 2021 roku? [VIDEO] - Zdjęcie główne

Budynek Urzędu Marszałkowskiego | foto Samorząd Województwa Podkarpackiego

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Radni województwa podkarpackiego przyjęli budżet na 2021 rok. Znajdziemy w nim, m.in. środki na inwestycje drogowe oraz na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Najważniejszym punktem wczorajszych (19 stycznia) obrad sejmiku województwa podkarpackiego było glosowanie nad budżetem, który przyjęto zdecydowaną większością głosów.

"Za" zagłosowało 27 radnych, "przeciw" było tylko czterech, jeden radny nie oddał głosu. 

Dochody województwa w 2021 zaplanowane zostały w kwocie 1,191 mld złotych. Na dochody bieżące przeznaczono 912 mln złotych, a na dochody majątkowe 279 mln złotych. Wydatki regionu samorząd województwa zaplanował w kwocie 1,237 mld złotych. Wydatki bieżące wyniosą 741 mln złotych, a na wydatki majątkowe czyli inwestycje województwo planuje przeznaczyć 496 mln złotych.

Na co przeznaczą pieniądze?

Na inwestycje wieloletnie samorząd województwa planuje w 2021 roku wydać 384,4 mln zł. Prawie 247 mln złotych z tej kwoty zostanie przeznaczonych na 16 inwestycji na drogach wojewódzkich, w tym ponad 76 mln złotych na przebudowę drogi 895 na odcinku Solina - Myczków i drogi 894 na odcinku Hoczew – Polańczyk

Prawie 35 mln złotych kosztować będzie przebudowa drogi wojewódzkiej nr 881 na odcinku Kańczuga – Pruchnik, a kolejne miliony zmienią komfort podróżowania na wojewódzkich szlakach Jarosław – Bełżec, Lublin-Przeworsk-Grabownica Starzeńska. Ponad 20 mln złotych pochłonie budowa nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 w Mielcu.

Największą kwotę z budżetu przeznaczą na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz zakupy i modernizacje pociągów województwo. Na ten cel zostało zarezerwowanych ponad 47 mln złotych.  Prawie 19 mln złotych przeznaczonych zostanie na dotacje celowe dla beneficjentów RPO WP, ponad 9 mln złotych zainwestowanych zostanie w kulturę, a kolejne 7 mln złotych w ochronę zdrowia.

- Dla mnie ważne są inwestycje związane z poprawą komunikacji, nie tylko drogowej, ale także kolejowej, ruszyła bowiem ogromna inwestycja w Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną. Za chwilę ruszą dalsze inwestycje infrastrukturalne. Ale równie ważne jest inwestowanie w ochronę zdrowia, edukację i współpraca z regionalnymi uczelniami.

– podkreślał marszałek Władysław Ortyl podczas obrad sejmiku. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy