Reklama

Muzeum Kresów w Lubaczowie z nowym współprowadzącym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: https://podkarpackie.pl/

Muzeum Kresów w Lubaczowie z nowym współprowadzącym - Zdjęcie główne

foto https://podkarpackie.pl/

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Starostwo Powiatu Lubaczowskiego podpisały umowę, zgodnie z którą od 1 stycznia 2023 roku będą wspólnie prowadzić Muzeum Kresów w Lubaczowie. Podpisana umowa została zawarta na okres od 1 stycznia 2023 roku do 31 grudnia 2027 roku. W ramach ustaleń województwo podkarpackie już od 2023 roku będzie przekazywać co roku Muzeum Kresów w Lubaczowie dotację w wysokości nie niższej niż 650 tys. złotych.

- Jest to niezwykle ważny, doniosły dzień dla Lubaczowa, powiatu lubaczowskiego, dzień, kiedy uzyskujemy decyzję o współprowadzeniu muzeum przez województwo podkarpackie. Dziękuję zarządowi województwa oraz radnym za podjęcie takiej decyzji – mówił starosta lubaczowski Zenon Swatek.

O roli lubaczowskiego muzeum oraz skali jego oddziaływania na województwo i kraj mówił starosta lubaczowski Zenon Swatek. Podkreślał on, że jest to duża instytucja, która składa się tylko z siedziby głównej w Lubaczowie, ale ma ona także pod swoim zarządem dwie cerkwie.

Muzeum Kresów w Lubaczowie jest instytucją dużą i rozbudowaną – obejmuje nie tylko siedzibę główną w Lubaczowie - dawny spichlerz dworski — ale też Zespół Zamkowo-Parkowy w Lubaczowie wraz z Galerią Oficyna i powstającą zabudową skansenowską Parku Historyczno-Etnograficznego „Przygródek – Wspólnota Kultur”. W skład Muzeum Kresów wchodzi także Zespół Cerkiewny w Radrużu (wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i Listę Pomników Historii) oraz Zespół Cerkiewny w Nowym Bruśnie. Muzeum jest istotną instytucją kultury działającą na terenie województwa podkarpackiego również w kontekście prowadzonych badań naukowych, kwerend, konferencji i seminariów, a także ochrony dziedzictwa kulturowego. 

- Muzeum Kresów w Lubaczowie jest jednostką powiatową, ale ma naprawdę bardzo ważną misję i oddziaływanie ponadregionalne i stąd też nasza decyzja, do której przygotowywaliśmy się od kilku lat – mówił marszałek Władysław Ortyl.

W ramach ustaleń województwo podkarpackie już od 2023 roku będzie przekazywać co roku Muzeum Kresów w Lubaczowie dotację w wysokości nie niższej niż 650 tys. złotych. Ma być ona przeznaczona w szczególności na działalność merytoryczną czyli m.in. na zabezpieczenie i konserwację zbiorów, katalogowanie i naukowe opracowanie zbiorów, przygotowanie, prezentację i obsługę wystaw, działalność wydawniczą, badawczą, edukacyjną, promocję, zakup muzealiów, a także organizację wydarzeń kulturalnych i popularyzację zbiorów. Z kolei powiat lubaczowski zobowiązał się do corocznej dotacji w wysokości 1,4 mln złotych. 

- Oprócz tych dodatkowych pieniędzy z naszego budżetu, myślimy też o różnych wspólnych działaniach projektowych, w które będziemy chcieli się włączyć – zapewnił marszałek Ortyl.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy