reklama

Największe miasta Podkarpacia. Znasz je wszystkie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Mniejsze, większe i te całkiem duże - miasta i miasteczka Podkarpacia. W Województwie Podkarpackim znajduje się 50 miast, w tym 4 miasta na prawach powiatu. Zapraszamy na małe wademecum
reklama

 

Województwo Podkarpackie położone jest w południowo - wschodniej części Polski i zajmuje powierzchnię ok. 18 000 km2. Od wschodu graniczy z Ukrainą i obwodami lwowskim i zakarpackim, od Południa ze Słowacją - krajem preszowskim. W granicach Polski sąsiadami naszego województwa są: Województwo Małopolskie, Świętokrzyskie i Lubelskie.

Największym z podkarpackich miast jest Rzeszów - liczący ok. 178 tys mieszkańców.

Kolejnymi największymi miastami są:

  • Przemyśl - ok. 66 tys. mieszkańców
  • Stalowa Wola - 63 tys. mieszkańców
  • Mielec - ok. 60 tys. mieszkańców
  • Tarnobrzeg - ok. 50 tys. mieszkańców
  • Krosno - 47 tys. mieszkańców
  • Dębica - 47 tys. mieszkańców
  • Jarosław - 40 tys. mieszkańców
  • Sanok - 39 tys. mieszkańców
  • Jasło - 37 tys. mieszkańców
Na skrzyżowaniu międzynarodowych dróg, na Nowym Jedwabnym Szlaku, przy granicy ze Słowacją i Ukrainą, odnajdziesz jeden z najpiękniejszych regionów w Polsce – Podkarpackie. Od południa góry, od północy dziewiczy las. Przestrzeń i majestat natury dają poczucie wolności, a unikatowe zabytki przypominają korzenie wielokulturowego pogranicza.

Tu łapie się drugi oddech, doświadcza upragnionych emocji. Może dlatego ze wszystkich polskich województw właśnie w podkarpackim ludzie żyją najdłużej. Są też bardzo gościnni i chętnie dzielą się skarbami Podkarpacia. Bieszczady, Beskid Niski, Puszcza Sandomierska i Roztocze pysznią się dziką naturą. Krajobrazy nie nudzą wędrowców, żeglarzy i szybowników. Obok starych cerkwi rosną dawne rezydencje magnatów. Ziemia kryje mineralne źródła, wokół których zapraszają sławne od wieków uzdrowiska. Obok nich rodziły się kiedyś fortuny wydobywców ropy naftowej z pierwszych na świecie kopalń.

Podkarpacie świetnie się rozwija dzięki regionom, które dbają o wpływy środków zewnętrznych.

Należymy do regionów, które dobrze absorbują fundusze, znajdujemy się na czele tabeli absorbcji tych funduszy. Naszym planem jest takie zamknięcie tej starej perspektywy finansowej, żeby nie utracić przysłowiowego euro. Mamy kilka projektów, które mają charakter otwarty, są taką swoistą skarbonką i wszelkie oszczędności, które się pojawiają – bo takie czasami mają miejsce – trafiają do tych projektów

– mówi Władysław Ortyl.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama