Reklama

Miasta na Podkarpaciu z najdroższymi mieszkaniami. Sprawdź, jak wypadła Twoja miejscowość [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Główny Urząd Statystyczny zebrał dane dotyczące cen mieszkań we wszystkich miastach w Polsce. Sprawdzamy, jak kształtują się średnie ceny za metr kwadratowy w podkarpackich miejscowościach.

Jesteście ciekawi, jak kształtują się ceny mieszkań w poszczególnych miastach Podkarpacia? Sprawdzamy to na podstawie danych z 2020 roku, które zebrał Główny Urząd Statystyczny. Wiadomo, że najwięcej mieszkań na 1000 mieszkańców ma Rzeszów (454). W czołówce mamy także mniejsze miasta, takie jak: Iwonicz-Zdrój (429), czy też Lesko (370).

Teraz można porównać ceny mieszkań, które notowane były w 2022 roku. W ciągu dwóch lat skok jest ogromny. - W IV kwartale 2022 roku mediana ceny za m² mieszkań wynosiła 6 765 zł/m². Cena ta wzrosła o 727 zł/m² w porównaniu do poprzedniego kwartału. Dla porównania mediana ceny całkowitej w tym okresie wynosiła 350 000 zł i wzrosła o 40 000 zł w porównaniu do poprzedniego kwartału. Mediana ceny oznacza, że połowa nieruchomości w tym okresie kosztowała więcej niż podana kwota a połowa mniej - napisano na portalu adresowo.pl.

TRUDNOŚCI

Ostatnie lata to szaleństwo na rynku mieszkaniowym. Pandemia, inflacja, podnoszone stopy procentowe i trudności w otrzymaniu kredytu. Do tego jeszcze wojna na Ukrainia i wiele młodych osób marzenia o własnym mieszkaniu musi odkładać na później. - Sytuacja na rynku mieszkaniowym rzeczywiście staje się skomplikowana. Liczba transakcji spada, bo zwykli mieszkańcy, którzy pracują już w Rzeszowie, nie mogą kupić mieszkania dla swojej rodziny. Mają za mało gotówki i nie mogą uzyskać kredytu na ten cel, bo banki w związku z inflacją zaostrzyły warunki ich przydzielania. Ta grupa potencjalnych nabywców jest największa. Mniej liczni są ci, którzy kupują mieszkania za gotówkę, jako inwestycję na wynajem, jak też cudzoziemcy uciekający przed wojną za naszą wschodnią granicą - przyznaje na łamach portalu nowiny24.pl dr Krzysztof Kaszuba, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Rzeszowie. 

NOWE INWESTYCJE

W pierwszej połowie 2022 roku najwięcej mieszkań oddano do użytkowania oczywiście w Rzeszowie - 2006, następnie w powiecie rzeszowskim 767 i dębickim 457. Najmniej mieszkań przekazano w powiatach bieszczadzkim tylko 40, a następnie w leskim 90. Mimo kłopotów w wielu podkarpackich miastach prywatni inwestorzy budują nowe bloki. Rzeszów nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. O wielkich inwestycjach mieszkaniowych mówi i pisze się w Stalowej Woli. Nie tak dawno nasi dziennikarze byli w nowym bloku w Sanoku, a także pisaliśmy o Osiedlu Barbara w Tarnobrzegu.

Blok jest zapowiadany jako największy z dotychczas wybudowanych w Tarnobrzegu i ma powstać na działce Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w sąsiedztwie bloku przy ulicy Świętej Barbary 9B. Wystarczy dodać, że dwa mieszkania na najwyższym piętrze mają mieć metraż ponad 110 oraz 160 metrów kwadratowych. Szacunkowy koszt: milion złotych! Zaznaczmy, że te dwa mieszkania są już zarezerwowane. Wciąż jednak możesz być właścicielem pozostałych.

W bloku, który ma mieć dziewięć kondygnacji znajdzie się 147 mieszkań (metraż od 36 metrów kwadratowych do 160 metrów kwadratowych). Patrząc na informację od developera zdecydowana większość ma mieć powierzchnię od 40 do 66 metrów kwadratowych. 

Miasta na Podkarpaciu z najdroższymi mieszkaniami. Sprawdź, jak wypadła Twoja miejscowość. Szczegóły w naszej galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy