reklama

Koniec z ciszą nad Jeziorem Solińskim?! Ryk silników wkurza turystów, ekolodzy biją na alarm i apelują o ratowanie bieszczadzkiego morza [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Screen

Koniec z ciszą nad Jeziorem Solińskim?! Ryk silników wkurza turystów, ekolodzy biją na alarm i apelują o ratowanie bieszczadzkiego morza [WIDEO] - Zdjęcie główne

Koniec z ciszą nad Soliną? | foto Screen

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Wystarczyła tylko chwila. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił uchwałę Rady Powiatu Leskiego w sprawie zakazu używania jednostek pływających z napędem spalinowym na Jeziorze Solińskim i Myczkowieckim. Od razu pojawiły się tam motorówki i skutery wodne. Turyści są zirytowani, ekolodzy i samorządowcy biją na alarm.
reklama

Zalew Soliński od wielu lat objęty był strefą ciszy, co równoznaczne było z zakazem używania silników spalinowych. Zakaz nie obejmował jedynie łodzi należących do policji, elektrowni Solina-Myczkowce, statków wycieczkowych, WOPR-u, straży rybackiej oraz dwóch mieszkańców: Henryka Victoriniego i Krzysztofa Brossa. Wszyscy pozostali użytkownicy łodzi mogli korzystać jedynie z silników elektrycznych. 

Od czasu kiedy ustawa przestała obowiązywać na solińskim morzu niemal natychmiast pojawiły się skutery i motorówki. Młodzi ludzie jakby tylko czekali na ten moment. Szaleństwo totalne ogarnęło w miniony weekend taflę jeziora. 

Ktoś przespał terminy? Czy nie było wiadomo, że tak moment nastąpi? Czy nie można było zadziałać z wyprzedzeniem?

Te pytania zadają sobie wszyscy, którzy od lat przybywają nad Solinę, aby zaczerpnąć błogiego spokoju.

Przecież wiadomo, ze jak znikają ograniczenia, to ta luka natychmiast zostanie wypełniona. Pojawią jedni a za nimi kolejni amatorzy rozrywki moto-wodnej. 

- Jedną z możliwości kontrolowania statków i motorówek na Solinie była uchwała rady powiatu. Mieliśmy uchwałę ograniczającą liczbę dużych jednostek ruchu pasażerskiego do 12 statków. Okazało się, że chętnych do świadczenia usług przewozowych jest więcej. Jeden z mieszkańców najpierw zwrócił się o zgodę na dopuszczenie jego jednostki, a gdy tej zgody nie uzyskał, bo limit 12 statków się nie zwiększył, uznał, że uchwała ogranicza możliwość prowadzenia działalności gospodarczej i zaskarżył ją do WSA. Sprawa krążyła po sądach kilka lat, bo myśmy się odwoływali i sprawa trafiła do NSA. I niedawno NSA uchylił nam tę uchwałę. Ale już przygotowujemy nową uchwałę, która pójdzie dalej niż te dotychczasowe. Nie będzie ograniczeń w liczbie statków. Dopuszczone będą jedynie jednostki z silnikami elektrycznymi. Statki, które wcześniej pływały na silnikach spalinowych, też będą musiały dostosować się do tych nowych wymogów. Wyłączone z nich będą jedynie służby ratownicze.

- wyjaśnia starosta leski, Andrzej Olesiuk. 

Wójt gminy Solina wystosował w kwietniu pismo do Przewodniczącego Rady Powiatu leskiego oraz do Starosty Olesiuka.


Wójt, w dzisiejszej rozmowie z nami podkreślił, że jego stanowisko od lat jest niezmienne i jest za całkowitym zakazem pływania jednostek o napędzie silnikowym. Rada powiatu po piśmie wójta, przyjęła również takie stanowisko jako jednolite stanowisko całej gminy Solina. 

My już bardzo wiele zrobiliśmy jeśli chodzi o sferę ekologiczną. Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby działo się to, co teraz się dzieje na jeziorze. Te jednostki czy statki, które obecnie pływają, są już przestarzałe. Dzisiaj jeżeli chodzi o wartość takiej jednostki pływającej hybrydowej - o napędzie wodorowo - elektrycznym, nie są dużo droższe. Trzeba wreszcie zadbać o to nasze jezioro. Jest ono rezerwuarem wody pitnej dla nas i dla gminy Ustrzyki. Wszystkie 4 ujęcia na jeziorze będą zagrożone, więc nie możemy sobie na to pozwolić, żeby jak jest. Pan starosta obiecał mi, że przed wakacjami będzie nowa uchwała z całkowitą strefą ciszy na Jeziorze Solińskim. Lobby przedsiębiorców tych, którzy pływają, jest za jakimś okresem karencji, a my uważamy, że jednak nie powinno się tego robić.

Wystarczy spojrzeć na to co się obecnie dzieje na zalewie, gdy chwilowo zakaz przestał obowiązywać. W weekendy jest takich jednostek zdecydowanie więcej...

 


Ilość jednostek pływających o napędzie elektrycznym wzrosłaby momentalnie. Ja będąc wójtem od tylu lat, robię wszystko, aby to jezioro było ekologicznie czyste. Zrobiliśmy dwie mariny, teraz mamy projekt, aby na Solinie była pierwsza stacja do tankowania jednostek ratowniczych, czy WOPR-owskich, ponieważ kropelka ropy robi tutaj dosłownie spustoszenie, musimy dbać o takie rzeczy. Jeszcze dochodzi do tego kwestia zagrożenia zanieczyszczenia środowiska spalinami. Są tutaj kąpieliska, ludzie odpoczywają w wodzie i na brzegu, a silniki jednostek pływających nie zawsze są w 100% sprawne, nie ma się co oszukiwać. Podsumowując, jeśli turyści mają się czuć u nas bezpiecznie, to bezwzględnie musi zostać całkowita cisza na naszym pięknym Jeziorze Solińskim. 

- dodaje wójt Soliny Adam Piątkowski.

Za utrzymaniem ciszy na solińskim akwenie opowiedziało się wiele stowarzyszeń i lokalnych działaczy: Stowarzyszenie Natchnieni Bieszczadem w Cisnej, Stowarzyszenie POLSKA EKOLOGIA, Jacht Klub Siarkopol w Polańczyku, Lokalna Grupa Działania Zielone Bieszczady, Fundacja Brama Karpat, Stowarzyszenie Przyjaciół Caryńskiej oraz Stowarzyszenie Dziedzictwo Europy Środkowej. Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl również zadeklarował swoje zaangażowanie w tę sprawę. 

Znaleźliśmy się w niedopuszczalnej sytuacji, w której nie obowiązują żadne ograniczenia w tym zakresie, co może spowodować znaczne pogorszenie klimatu akustycznego w rejonie zbiorników wodnych Solina i Myczkowce.

- mówi Władysław Ortyl.

Marszałek Podkarpacia zadeklarował również wszelką pomoc w tej kwestii. Obecnie trwają prace nad nową uchwałą Rady Powiatu Leskiego. Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego jest w kontakcie ze Starostą Leskim i wspiera prace w celu wypracowania optymalnych rozwiązań i zapewnienia komfortu akustycznego w miejscach przeznaczonych na rekreację. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama