Reklama

Kulturalne i krajoznawcze reminiscencje z IX Podkarpackich Imienin Krystyn [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 26 sie 2021 09:29
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Stowarzyszenie Krystyn Podkarpackich integruje kobiety, tworząc wspólnotę, o co w społeczeństwie ponowoczesnym tak trudno, bo zgodnie z sentencją: „Dawnej ludzie nie mieli nic prócz siebie, dzisiaj mają wszystko oprócz siebie”. Dziewięcioletnia działalność ruchu społecznego kobiet o imieniu Krystyna na Podkarpaciu służy również poznawaniu i promowaniu osobliwości tego bogatego historycznie i przyrodniczo regionu.

Wiele wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie Krystyn Polskich ma charakter lokalny, a jednym z największych, wychodzących poza region, a także poza granicę, jest coroczne ruchome święto pod nazwą Podkarpackie Imieniny Krystyn. W tym roku wydarzeniu temu pod hasłem „Dwórki królewskie z Dworzankami” patronował wójt gminy Majdan Królewski - Jerzy Wilk.

Wykwintne regionalne dania i oprawę muzyczną przygotowało Koło Gospodyń „Dworzanki” z przewodniczącą Krystyną Wołosz i Ochotnicza Straż Pożarna z naczelnikiem Wiesławem Suszkiem w Hucie Komorowskiej.
Prawie 80 Krystyn Podkarpackich i ich gości z Norwegii, Warszawy, Lublina i gminy Majdan Królewski podziwiało około 9 tysięcy wzorów bombek choinkowych w muzeum w Nowej Dębie.

Solenizantki uczestniczyły we mszy św. parafii p.w. Świętej Rodziny w Hucie Komorowskiej, koncelebrowanej przez księży Krzysztofa i Tomasza oraz Romana Oktawiana Jusiaka OFM, dr hab. prof. PWSZ, emerytowanego profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kustosz Katarzyna Cesarz oprowadziła gości po muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ, położonym w rozległym parku w Hucie Komorowskiej. Podczas uroczystości doszło do spotkania Ewy Łeptuch, dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Komorowie z profesor historii Zofią Krystyną Chyrą-Rolicz z Warszawy, autorką książki o Marii Konopnickiej. Wręczono godności „Krystynianin Pierwszy”, „Nasza Krystyna, Super Krystyna, Krynia 2021, najmłodsza i najstarsza Krystyna oraz upominki dla Krystyn spoza Podkarpacia.

            Dużo wrażeń dostarczyły wydarzenia kulturalne. Pierwsze z nich to występ Karoliny Trojnackiej z piosenkami z tekstami Agnieszki Osieckiej z koncertu „Niech żyje bal”, który odbył się tydzień wcześniej w Weryni.

Uczestnictwo w VI Festiwalu Psalmów Dawidowych to prawdziwa uczta duchowa. Podczas koncertu plenerowego w Kolbuszowej miała miejsce premiera „Psalmów Pokoju i Pojednania” w wykonaniu: Józefa Skrzeka, Piotra Rubika, Golec uOrkiestry, Andrzeja Lamperta, Kariny Skrzeszewskiej, Dariusza Malejonka, Grzegorza Wilka, Barbary Gąsienicy Giewont, Zofii Nowakowskiej, Mirny Kbbeh i kantorów żydowskich wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej, Zespołem Band i Chórem Sienna Gospel.

Ciepły letni wieczór sprzyjał około 1000-osobowej widowni w rozkoszowaniu się energetycznym przekazem płynącym przez cztery godziny z rozległej sceny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy