Reklama

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla bohaterskiej i niezwykłej Marii Drobot, mieszkanki Dębicy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fb/Radosław Wiatr II Wicewojewoda Podkarpacki

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla bohaterskiej i niezwykłej Marii Drobot, mieszkanki Dębicy - Zdjęcie główne

foto fb/Radosław Wiatr II Wicewojewoda Podkarpacki

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę została odznaczona pani Maria Drobot z Dębicy. Wraz z nią Krzyż Komandorski otrzymali pośmiertnie Anna oraz Michał Dygdoń, rodzice pani Marii.

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski- postanowieniem Prezydenta RP- Za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności człowieczeństwa i praw ludzkich- otrzymali pani Maria Drobot oraz pośmiertnie rodzice - Państwo Anna oraz Michał Dygdoń.

Rodzina Dygdoń w latach 1942-1943 udzielała pomocy sześcioosobowej rodzinie Adlersberg. Niektórzy członkowie tej rodziny ukrywali się w specjalnie zbudowanej kryjówce w podpiwniczeniu domu, a pozostali w lesie, gdzie Dygdoniowie donosili im żywność.

Order Odrodzenia Polski to drugie pod względem starszeństwa polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.

Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.

Noszony na czerwonej wstędze z białymi pasami po bokach, przez prawe ramię (w I klasie), na szyi (w II i III klasie) lub na lewej stronie piersi (IV i V klasa).

W polskim systemie orderowo-odznaczeniowym Order Odrodzenia Polski występuje po Orderze Orła Białego oraz Orderze Wojennym Virtuti Militari, a przed Orderem Krzyża Wojskowego, Orderem Krzyża Niepodległości i Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy