Reklama

Kolejni imigranci zatrzymani przez podkarpacką Straż Graniczną. Omijają granicę z Białorusią?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: BiOSG/Google Maps

Kolejni imigranci zatrzymani przez podkarpacką Straż Graniczną. Omijają granicę z Białorusią? - Zdjęcie główne

foto BiOSG/Google Maps

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia zatrzymali dziesięciu obywateli Afganistanu, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski. Celem ich nielegalnej wędrówki miały być kraje Europy Zachodniej. To kolejny taki proceder w ciągu kilkunastu dni. Czy imigranci wybiorą teraz szlak przez Podkarpacie, kontynuując nielegalną imigrację?

Dziesięciu nielegalnych imigrantów zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej z Wojtkowej na Podkarpaciu. Do zatrzymania doszło w sobotę (18 września) w miejscowości Kwaszenina w powiecie bieszczadzkim.

Cudzoziemcy to dwie afgańskie rodziny z dziećmi w wieku od 12 do 16 lat. Granicę z Ukrainy do Polski przekroczyli pieszo. Wyprawa z Ukrainy trwała łącznie ponad 24 godziny i wiodła przez trudne tereny przedgórza Bieszczadów.

- W tym czasie nastąpiło załamanie pogody, temperatura powietrza spadła do 5 stopni Celsjusza, wiał zimny wiatr i padał deszcz. Cudzoziemcy byli wyziębieni i głodni. Ponieważ, jedna z kobiet źle się poczuła, na miejsce wezwano pogotowie ratunkowe i udzielona została jej  pomoc medyczna.

- przekazuje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.

Cudzoziemcy trafili do placówki Straży Granicznej w Wojtkowej, gdzie otrzymali ciepłe napoje i posiłek.

- W trakcie składanych wyjaśnień przyznali, że mieszkali na Ukrainie przez ostatnie sześć lat, a ostatnio podjęli decyzję, aby udać się do Niemiec. Pomocna miała być im nawigacja w telefonie. W plecakach posiadali ubrania na zmianę oraz około 20 tysięcy euro na dalszą podróż.

- informują pogranicznicy. 

We wtorek 21 września, zgodnie z procedurą, zostali przekazani w drodze readmisji z powrotem na Ukrainę.

Od początku września 2021 roku to druga grupa nielegalnych imigrantów, która pieszo przekroczyła granicę z Ukrainy do Polski. Tydzień wcześniej w pobliskiej miejscowości Arłamów, zatrzymano 6 obywateli Jemenu i dwóch obywateli Somalii.

Od początku tego roku za nielegalne przekroczenie granicy w celach migracyjnych Straż Graniczna zatrzymała na Podkarpaciu łącznie ponad 170 osób. To głównie obywatele Afganistanu, Turcji, Syrii i Somalii. Cudzoziemcy traktowali Polskę jako punkt tranzytowy do krajów Europy Zachodniej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy