reklama

Jakie są szanse na zmiany prezydentów oraz burmistrzów w miastach Podkarpacia? Wybory samorządowe 2024 coraz bliżej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Przed nami gorące polityczne miesiące. Wybory do Sejmu i Senatu odbędą się w 2023 roku, a wiosną 2024 roku czekają nas wybory samorządowe. Sprawdź raport "Stan Województw" przygotowany dla Podkarpacia przez Ogólnopolską Grupę Badawczą.
reklama

Kadencję samorządu wydłużono do 30 kwietnia 2024 roku. Zgodnie z przepisami wybory powinny się odbyć więc po 31 marca i nie później niż 23 kwietnia. Wybory samorządowe w 2024 roku odbędą się zatem: 7 lub 14 lub 21 kwietnia. Czasu jest coraz mniej i wielu włodarzy zastanawia się "czy mają szansę na reelekcję". Sprawdza to Ogólnopolska Grupa Badawcza oraz portal LokalnaPolityka.pl.

- Na potrzeby cyklu "Stan województw" przeprowadziliśmy analizę, na podstawie której stworzyliśmy "Punkty zmiany". Pozwalają one oszacować, w której gminie są największe szanse na zmianę obecnego włodarza. Metodologia została opracowana na podstawie danych statystycznych oraz przeprowadzanych przez nas badań. Do jego opracowania wykorzystaliśmy dane z wyborów samorządowych, począwszy od 2002 roku, podczas których Polacy po raz pierwszy mogli wybrać prezydenta, burmistrza lub wójta swojej miejscowości bezpośrednio w wyborach. Metodologia ta pozwala na sprawdzenie szans włodarzy miast w przyszłorocznych wyborach samorządowych - wyjaśnia Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. Właśnie opublikowano dane dotyczące Podkarpacia.

Poznaj zasady

Kryteria są uzależnione od długości urzędowania, które prezydenci lub burmistrzowie muszą spełnić, aby uzyskać określone "Punkty zmiany". Im wyższy wynik, który zdobyli, tym większe prawdopodobieństwo zmiany włodarza miasta.

W przypadku burmistrzów i prezydentów, którzy urzędują już przynajmniej drugą kadencję, zostały określone następujące kryteria i punkty (maksymalnie 100 punktów zmiany):

  • w dniu wyborów miał 55 lat lub więcej (19 punktów zmiany);
  • nie wygrał w pierwszej turze (23 punkty zmiany);
  • nie zdobył więcej niż 66% głosów (21 punktów zmiany);
  • otrzymał mniejszy odsetek głosów niż w 2014 roku (4 punkty zmiany);
  • otrzymał 10 p.p. mniej głosów niż w 2014 roku (20 punktów zmiany);
  • gmina ma mniej niż 20 tys. mieszkańców (stan na 31.12.2021 r.) (13 punktów zmiany).
 

W przypadku prezydentów lub burmistrzów, którzy urzędują tylko jedną kadencję, kategorie oraz punktacja wygląda następująco (maks. 70 punktów zmiany):

  • w dniu wyborów miał 55 lat lub więcej (38 punktów zmiany);
  • w dniu wyborów miał 50 lat lub więcej (12 punktów zmiany);
  • w wyborach startowało więcej niż 4 kandydatów (14 punktów zmiany);
  • nie wygrał w I turze (6 punktów zmiany).
 

W zestawieniu nie wzięliśmy pod uwagę Lucjusza Nadbereżnego (prezydent Stalowej Woli) oraz Bogusława Kmiecia (burmistrza Sędziszowa Małopolskiego) - obaj otrzymali 0 punktów możliwej zmiany.

Sprawdź prognozę na 2024 i szanse na zmiany na stanowiskach prezydentów i burmistrzów podkarpackich miast.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama