Reklama

Inspektorzy ochrony zwierząt uratowali ponad 100 kotów z pseudohodowli w Jaśle. Potrzebne wsparcie na ich leczenie [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Opublikowano: pt, 5 lis 2021 16:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Ponad sto kotów uratowali inspektorzy OTOZ Animals z Jasła. Na ślad pseudohodowli kotów "Maine Coon" w Jaśle inspektorzy wpadli z początkiem września. To, co zobaczyli, jest wstrząsające. Ostrzegamy, że zdjęcia w artykule są drastyczne, dla osób o mocnych nerwach.

11 września inspektorzy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt Animals z Krosna i Sanoka, w asyście policji, przeprowadzili interwencję w hodowli kotów "Maine Coon" w Jaśle. Z licznych sygnałów, które wpłynęły do inspektorów ochrony zwierząt, wynikało, że hodowla odbywa się w skandalicznych warunkach, z zagrożeniem dla zdrowia i życia kotów. 

Koty były w stanie tragicznym

Właścicieli pseudohodowli nie chciały współpracować z inspektorami. Jak wynika z ustaleń naszej redakcji po wejściu inspektorów OTOZ do budynku hodowli, zastano tam dramatyczne warunki bytowe zwierząt. Wszędzie panował brud, smród. W miskach zwierząt leżały ich odchody. Budynek był w opłakanym stanie, przesiąknięty moczem i fekaliami. 

- Fetor unoszący się wkoło był momentami nie do zniesienia, na fale smrodu i związany z tym problem z otwieraniem okien skarżyli się nam też okoliczni mieszkańcy. Kiedy czekaliśmy na wejście na posesję czuliśmy odór padliny - informuje OTOZ Animals.

11 września inspektorom udało się zabezpieczyć 16 kociąt, niektóre były w stanie agonalnym. Ostatecznie, pomimo wysiłku weterynarzy, cztery z nich nie przeżyły.

fot. OTOZ Animals

Po tych dramatycznych zdarzeniach OTOZ Animals podjęła decyzję o zawiadomieniu prokuratury. Niestety był to początek kolejnych równie dramatycznych wydarzeń.

Kolejna interwencja - jeszcze tragiczniejsza

Tydzień po szokującym odkryciu nieludzkiej hodowli kotów służby ochrony zwierząt, wraz z policją, ponownie zawitały do właścicielek "Maine Coon". 18 września, tuż po godzinie 9, inspektorzy ponownie pojawili się na miejscu. 

- Przez wiele godzin właścicielka hodowli wraz z córką utrudniały przeprowadzenie interwencji. Wykrzykiwały jakieś absurdalne oskarżenia o krzywdzenie zwierząt, że nasłali nas… (tu padały różne nazwiska nieznanych nam osób), że jesteśmy z kimś w zmowie i chcemy zyskać sławę

- mówią inspektorzy.

Dopiero po południu udało się wejść do wnętrza budynku. Tym razem koty były dosłownie wszędzie - od poddasza do piwnicy. Same właścicielki nie potrafiły określić służbom ochrony zwierząt, ile kotów jest w budynku.

Okres kilku godzin pomiędzy przybyciem służb ochrony zwierząt, a wejściem do budynku, kobiety wykorzystały na ukrycie najbardziej chorych kotów w szafach.

 - Niektóre ze starszych kotów żyły w ciemnej, pełnej odchodów i śmieci piwnicy, bez dostępu do światła dziennego, gdzie na podłodze wśród odchodów walały się miski z resztkami zaschniętej karmy. Na terenie posesji znaleziono też kocie szczątki. Został wezwany technik policyjny do zabezpieczenia śladów - przekazują służby ochrony zwierząt.

fot. OTOZ Animals Krosno

Ostatecznie odebranych zostało 48 kotów, w tym ośmioro kociąt w ciężkim stanie oraz siedem ciężarnych kotek. Większość zwierząt była zapchlona, zarobaczona, miała choroby skóry, kotom ropa lała się z oczu i nosa.

Trzecia interwencja

Pod koniec września, po licznych sygnałach okolicznych mieszkańców, OTOZ Animals ponownie pojawił się w miejscu pseudohodowli kotów.  Zabezpieczono ponad 70 zwierząt.

fot. OTOZ Animals Krosno

- Gdzie wcześniej przebywały, skąd zostały przywiezione, tego nie wiemy. Na razie pracujemy bez wytchnienia, aby zapewnić im opiekę i bezpieczne schronienie - przekazują inspektorzy.

- Trudno nam się psychicznie pozbierać i ogarnąć zaistniałą sytuację

- dodają.

Podczas kilkutygodniowej akcji uratowano w sumie 140 kotów. 

Pomóż kociakom!

OTOZ Animals Krosno apeluje o pomoc finansową na leczenie ponad setki uratowanych kociąt. W tym celu założyli zbiórkę w serwisie pomagam.pl

Na koncie zbiórki jest już ponad połowa potrzebnych funduszy. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy