Reklama

Ile będą kosztować bilety autobusowe? Siedem powiatów na Podkarpaciu bez dotacji

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Ile będą kosztować bilety autobusowe? Siedem powiatów na Podkarpaciu bez dotacji - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Ponad 52 miliony złotych - tyle trafi do organizatorów przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w województwie podkarpackim. Brakuje ponad 22 milionów złotych na usługi transportowe dla siedmiu powiatów.

 - Został rozstrzygnięty nabór na kolejną edycję na rok 2023 w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Środki, które były – zgodnie z decyzją Ministra Infrastruktury – przeznaczone dla naszego województwa w kwocie ponad 52 mln zł, zostaną w całości przeznaczone dla tych, którzy organizują transport publiczny  w naszym regionie - powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Do naboru przystąpiło w sumie 50 organizatorów: 39 gmin, 1 związek międzygminny, 2 związki powiatowo–gminne i 8 powiatów. Łącznie organizatorzy ubiegali się o dopłaty w wysokości ponad 74  mln zł na dofinansowanie 416 linii komunikacyjnych. W wyniku oceny złożonych wniosków wszystkie zostały zakwalifikowane jako spełniające warunki określone dla FRPA.

Jednak dostępne środki pozwolą na zawarcie umów o dopłaty tylko z 43 organizatorami. W związku z tym wojewoda zwróciła się do Ministerstwa Infrastruktury o uzupełnienie brakujących środków w kwocie ponad 22 mln zł.

Pierwszeństwo w objęciu dopłatą przyznaje się organizatorom zgodnie z art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, czyli pod uwagę bierze się liczbę mieszkańców.

Kwota dopłaty będzie wynosić nie więcej niż 3,00 zł do 1 wozokilometra przewozów o charakterze użyteczności publicznej, przy wkładzie własnym organizatora w wysokości nie mniejszej niż 10% ceny usługi.

Wśród powiatów województwa podkarpackiego dotację dostał jedynie stalowowolski - 7 124 123,40 zł.

Bez dotacji pozostają:

  • powiat brzozowski
  • jarosławski
  • łańcucki
  • mielecki
  • przemyski
  • strzyżowski
  • tarnobrzeski
Związek gmin PKS Rzeszów otrzymał  8.626.908 zł; Bieszczadzki Związek Komunikacyjny - 9.983.349,90 zł, a Związek w Powiecie Jasielskim -  13.558.986 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy