W piątek, 8 grudnia, minister obrony narodowej zatwierdził umowę dotyczącą nabycia kolejnych 152 pojazdów samobieżnych typu Krab. Wartość tej umowy oscyluje wokół 10 miliardów złotych, a środki na jej realizację zostały już zabezpieczone w budżecie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Nie ma polskiego wojska bez polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale także nie ma polskiego przemysłu zbrojeniowego bez polskiego wojska. Dziś zatwierdziłem kolejną umowę, która stanowi ważny element rozwoju polskich Sił Zbrojnych. Do wcześniej zamówionych 6 dywizjonowych modułów ogniowych „Regina” dołączamy kolejne 6. Zamówienie dotyczy pozyskania 152 armatohaubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi, a więc wozami amunicyjnymi, wozami dozoru technicznego, wozami przeznaczonymi dla dowództwa poszczególnych jednostek. To jest kontrakt, który został podpisany przed chwilą, który stanowi, jeszcze raz to powtarzam, ważny element wzmacniania polskich Sił Zbrojnych.
- mówił minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak.
Wykorzystujemy moce produkcyjne polskiego przemysłu zbrojeniowego w pełnym zakresie.(…) Zawsze wtedy, kiedy tylko polski przemysł zbrojeniowy ma odpowiednie moce produkcyjne, lokujemy nasze zamówienia właśnie w polskim przemyśle zbrojeniowym.(…) W ubiegłym roku Huta Stalowa Wola, PGZ, zawarł najwyższy kontrakt eksportowy (…) To też jest miara możliwości rozwoju polskiego przemysłu zbrojeniowego.(…) Synergia jest warunkiem niezbędnym do tego żeby wzmacniać obronność Rzeczypospolitej Polskiej, ale też żeby rozwijać polski przemysł zbrojeniowy.
- podkreślił.
Dywizjonowy moduł ogniowy KRAB 155 mm, będący samobieżną armatohaubicą, został zaprojektowany z myślą o wsparciu ogniowym na poziomie brygady i dywizji. Każdy z kompletnych modułów REGINA składa się z 24 pojazdów KRAB kal. 155 mm oraz 18 wozów służących do dowodzenia i logistyki (w tym 2 wozy dowodzenia na szczeblu sztabowym, 9 pojazdów dowodzenia, 6 pojazdów amunicyjnych i 1 warsztatu naprawczego do uzbrojenia i elektroniki).
Żeby nie tracić czasu również współpracujemy z dostawcami zagranicznymi. Współpraca z Republiką Korei jest także korzystna dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jestem przekonany, że za ileś lat nowa wersja armatohaubicy będzie armatohaubicą wspólną – polsko-koreańską. Wszystko jest na dobrej drodze żeby tak ten proces został zakończony
- dodał na zakończenie konferencji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.