Reklama

Czy wolno jeść mięso w piątek, 11 listopada? Biskupi: Wątroba i Jeż wydali dyspensę

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Czy wolno jeść mięso w piątek, 11 listopada? Biskupi: Wątroba i Jeż wydali dyspensę - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie W bieżącym roku Narodowe Święto Niepodległości przypada w piątek, który to dzień zgodnie z obowiązującymi przepisami Kościoła, posiada charakter pokutny. Święto Niepodległości jest dniem wolnym od pracy, ale nie jest nakazanym świętem kościelnym. W tym dniu katolicy nie mają obowiązku uczestniczenia w mszy świętej. Jakie dekrety wydali biskupi naszych diecezji?

11 listopada

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Dzień ten upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. W tym roku 11 listopada wypada w piątek. Jak na świętowanie tego dnia zareagowali biskupi?

Diecezja Tarnowska i Sandomierska

"Święto to jest obchodzone uroczyście oraz jest okazją do organizowania licznych spotkań patriotycznych i dlatego kierując się dobrem duchowym wiernych oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom duszpasterzy, udzielam zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim wiernym przebywającym w tym dniu na terenie Diecezji Tarnowskiej, dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych." - napisał w dekrecie biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Jednocześnie  zachęca do zastąpienia wstrzemięźliwości modlitwą w intencji pokoju na świecie.

Taki sam dekret wydał biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz dodając: Zachęcam jednocześnie wszystkich korzystających z dyspensy do modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka.

Diecezja Rzeszowska

Biskup Rzeszowski Jan Wątroba udzielił wszystkim wiernym dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, 11 listopada 2022 r., z racji przypadającego w tym dniu państwowego Święta Niepodległości.

Archidiecezja Przemyska i Diecezja Siedlecka

W piątek, 11 listopada 2022 r., na terenie Archidiecezji Przemyskiej, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dyspensy udzielił Metropolita Przemyski, abp Adam Szal, który jednocześnie zobowiązuje korzystających z dyspensy do złożenia ofiary na misje.

Ordynariusz siedlecki bp Kazimierz Gurda wydał dyspensę od obowiązku wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy