Reklama

Co wiemy o Konstytucji 3 Maja i polskim hymnie? Pod gradem pytaniem: mieszkańcy Rzeszowa, Tarnobrzega, a nawet ówczesny prezydent Norbert Mastalerz [WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: screen YouTube/czylisatyra.pl

Co wiemy o Konstytucji 3 Maja i polskim hymnie? Pod gradem pytaniem: mieszkańcy Rzeszowa, Tarnobrzega, a nawet ówczesny prezydent Norbert Mastalerz [WIDEO] - Zdjęcie główne

foto screen YouTube/czylisatyra.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Osiem lat temu mielecka ekipa dawnego portalu czyliwiesz.pl wyruszyła z kamerą do Rzeszowa i Tarnobrzega w celu sprawdzenia świadomości Polaków na temat Konstytucji 3 Maja. Odpowiedzi są naprawdę ciekawe. Zresztą zobaczcie sami.

Konstytucja 3 Maja uchwalona została w 1791 roku. Regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Co ważne była pierwszą w Europie i drugą na świecie po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku.

Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi, wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto. Dobra, tyle teorii.

A co o tym wydarzeniu wiedzieli osiem lat temu mieszkańcy Tarnobrzega i Rzeszowa? Wśród osób, które były pytane znalazł się ówczesny prezydent Tarnobrzega - Norbert Mastalerz. Sprawdzali to redaktorzy mieleckiego portalu czyliwiesz.pl. Zobaczcie film i przekonajcie sami, że "konstytucja to książeczka", a "internet ogłupia".

Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy