Reklama

Boże Ciało w Tarnobrzegu w 2014 roku. Odszukaj na fotografiach siebie lub swoich znajomych [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Podkarpacie Boże Ciało to święto ruchome. Odbywa się 60 dni po Wielkanocy. Jest to dzień wolny od pracy. W roku 2022 Boże Ciało obchodzić będziemy 16 czerwca. Mamy dla was zdjęciowe wspomnienia sprzed ośmiu lat. Zobacz procesję, która odbyła się wtedy w Tarnobrzegu.

Boże Ciało czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Święto Ciała i Krwi Pańskiej) jest to święto nakazane, ruchome, które wypada 60 dni po Wielkanocy. Wypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej pomiedzy 21 maja, a 24 czerwca. Święto, początkowo w diecezji Liège zostało ustanowione w 1246 roku po widzeniach św. Julianny z Cornillon. Już w 1252 roku uroczystość była obchodzona w Niemczech.

Pierwsza procesja Bożego Ciała w Polsce przeszła ulicami Krakowa w 1320 roku. Po drugiej wojnie światowej procesje w czasie Bożego Ciała były znakiem jedności narodu i wiary. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do czterech ołtarzy. W procesjach przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem, a na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Cztery ołtarze na trasie procesji podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa mają symbolikę religijną. Cztery ołtarze są odwołaniem do czterech Ewangelii. Procesja zatrzymuje się przy ołtarzach, przy których śpiewane są perykopy ewangeliczne Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

W 2022 roku spotkamy się wielkich procesjach 16 czerwca.

Mamy dla was archiwalne zdjęcia z procesji, która odbyła się w Tarnobrzegu w 2014 roku. Wierni wyruszyli z osiedla Serbinów z Kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a ostatnim punktem marszu był Klasztor Ojców Dominikanów. Odszukaj na fotografiach siebie lub swoich znajomych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy