Reklama

18. Pułk Artylerii powstanie w Nowej Dębie. - To ogromna szansa na rozwój społeczno-gospodarczy miasta - mówi burmistrz Wiesław Ordon

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 18. Pułk Artylerii

18. Pułk Artylerii powstanie w Nowej Dębie. - To ogromna szansa na rozwój społeczno-gospodarczy miasta - mówi burmistrz Wiesław Ordon - Zdjęcie główne

O procesie formatowania pułku w Nowej Dębie opowiadał jego dowódca - płk Piotr Męczyński. | foto 18. Pułk Artylerii

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Gmina Nowa Dęba ucina krążące w mieście plotki. Podczas sesji rady miasta oficjalnie poinformowano o tym, że w Nowej Dębie powstanie 18. Pułk Artylerii. Docelowo ma on liczyć nawet 3 tysiące żołnierzy.

W środowych (22 lutego) obrad przedstawiono szczegóły związanej z powstaniem jednostki, której zadaniem będzie chronienie naszej wschodniej granicy kraju. 18. Pułk Artylerii ma być częścią 18. Dywizji Zmechanizowanej.

O procesie formatowania pułku w Nowej Dębie opowiadał jego dowódca - płk Piotr Męczyński.

- 18. Pułk Artylerii będzie umiejscowiony na poligonie w Nowej Dębie. Na początku żołnierze będą się szkolić na obiektach Lipa-Dęba, a w przyszłości na terenie całego kraju i Europy 

- zaznaczył pułkownik.

Jednostka ta będzie miała na swoim wyposażeniu m.in. wyrzutnie rakiet i system gladius (drony uderzeniowe). Zgodnie z zapowiedziami, proces formatowania tej kluczowej dla obronności kraju jednostki ma zakończyć się w ciągu kilku lat (do 2028 roku). 

W trakcie środowych obrad płk. Męczyński zaznaczył, że 18. Pułk Artylerii nie jest sam w Nowej Dębie. Funkcjonuje tu także:

  • Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych-Dęba,
  • 33. Nowodębski Wojskowy Oddział Gospodarczy,
  • placówka Żandarmerii Wojskowej,
  • a także rotacyjnie przebywający na poligonie żołnierze NATO.

Wiesław Ordon, burmistrz Nowe Dęby, przyznał, że jest to ogromna szansa na rozwój społeczno-gospodarczy miasta. Nowa jednostka ma przynieść nie tylko korzyści demograficzne, ale i ekonomiczne. 

Włodarz gminy ma nadzieję na to, że zahamowany zostanie trend zmniejszającej się liczby mieszkańców, a żołnierze, którzy będą służyć w 18. Pułku Artylerii będą się tu osiedlać. 

- Liczymy na to, że przyjście żołnierzy z zewnątrz spowoduje rozwój budownictwa mieszkaniowego

- zaznaczył burmistrz, który podczas sesji podkreślał, że gmina, że takie inwestycje jak budowa oczyszczalni ścieków, czy modernizacja stacji uzdatniania wody, były realizowane pod potrzeby większej struktury, jaką ma być 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie. 

Szef gminy Nowa Dęba dodał także, że w planie jest modernizacja dróg dojazdowych do terenów poligonowych. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy