Reklama

Wysyłają SMS-y z informacją o planowaniu odłączeniu prądu? Nie klikaj w linki z wiadomości, bo stracisz pieniądze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wysyłają SMS-y z informacją o planowaniu odłączeniu prądu? Nie klikaj w linki z wiadomości, bo stracisz pieniądze - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Bądź ostrożny i zachowaj czujność! Oszuści nie odpuszczają i wykorzystując różne metody działania, docierają do osób, które okradają. Jedną z metod jest wysłanie wiadomości sms o planowanym odłączeniu energii elektrycznej wraz z prośbą o uregulowanie należności. Niestety wejście w zawarty w treści wiadomości link może być dla nas zgubne i staniemy się ofiarą oszusta.

Metod działania oszustów jest bardzo wiele, dlatego przez cały czas musimy zachować ostrożność i zanim cokolwiek zrobimy, weryfikować otrzymane informacje. Jedną z nich jest podszywanie się pod dostawcę energii i wysyłanie do potencjalnej ofiary wiadomość sms o planowanym odłączeniu prądu wraz z prośbą o uregulowanie należności. W treści sms jest też link, który ułatwi nam płatność. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie.

Zgłoszenia jakie otrzymują policjanci pokazują wielokrotnie, że mamy do czynienia z oszustwem. W jednym z ostatnich odnotowanych przypadków mieszkaniec powiatu krośnieńskiego wszedł w otrzymany w wiadomości o odłączeniu prądu link, gdzie został przekierowany na stronę z możliwością wyboru banku. Po wejściu w swój, został poproszony o podanie loginu, hasła i sześciocyfrowego kodu weryfikacji. To ostatnie żądanie wzbudziło jego zdziwienie, gdyż wcześniej podczas logowania na rachunek bankowy nie był proszony o kod.

Mimo podejrzeń, mężczyzna jednak wykonał polecenia. Po wpisaniu powyższych danych, strona banku „zawiesiła się”. Wówczas pomyślał, że mógł paść ofiarą oszustwa i zaczął działać. Mężczyzna niezwłocznie udał się do placówki banku by zablokować rachunek. Poczynione kroki początkowo wydawały się nieskuteczne, gdyż mężczyzna otrzymywał wiadomości z wykonywanymi transakcjami, jednak później w znacznej części otrzymał ich zwrot.

Jak się okazało sprawca wziął kredyt na dane swojej ofiary w kwocie 19 tysięcy złotych i wykonał kilka różnych transakcji. Dzięki szybkiemu działaniu, a przede wszystkim zablokowaniu rachunku bankowego, mieszkaniec powiatu krośnieńskiego zmniejszył poniesione straty do kwoty 2 tysięcy złotych.

Mając powyższą historię na uwadze, pamiętajmy, że metod działania oszustw jest bardzo wiele i są one stale modyfikowane. Tylko od naszej ostrożności i wiedzy na temat istniejących zagrożeń zależy czy damy się złapać czy nie. Ważne by o takich sytuacjach rozmawiać z bliskimi, to z pewnością zwiększy ich czujność i pozwoli ochronić stan konta. O czym zatem należy pamiętać:

  • WERYFIKACJA - zanim cokolwiek zrobisz, zachowuj spokój i pomyśl, czy sytuacja w ogóle może cię dotyczyć. Jeśli tak, sprawdź informację u źródła.
  • NIGDY NIE KLIKAJ W LINK - nigdy nie wchodzić w załączony w treści wiadomości sms, czy też email link, który miałby umożliwić dokonanie płatności. Sprawcy podszywają się pod strony łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Jeśli faktycznie masz do zaległości w płatnościach, wejdź na rachunek bankowy poprzez stronę banku lub aplikację mobilną, NIGDY poprzez otrzymany link.
  • ZASTRZEŻ – jeśli padłeś ofiarą oszustwa, niezwłocznie skontaktuj się z bankiem i zastrzeż rachunek bankowy. Nie zwlekaj z tym. Czas ma tu istotne znaczenie.
  • ZADZWOŃ – jeśli po otrzymaniu wiadomości pojawi się jakakolwiek wątpliwość, a nie masz możliwość sprawdzenia w Internecie, bądź u znajomych czy takie sytuacje miały miejsce gdzieś w Polsce, skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Policjanci po wysłuchaniu twojej historii, ocenią sytuacje i doradzą, co należy zrobić. Pośpiech w działaniu bez wcześniejszej weryfikacji, może być tu złym doradcą.
 

Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy