Reklama

Zespoły polonijne już w stolicy Podkarpacia! Rusza festiwal! [FOTO]

Opublikowano: sob, 20 lip 2019 00:44
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Barwnym korowodem ulicami Rzeszowa przeszli uczestnicy XVIII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

Aż 33 zespoły z 12 krajów świata: z Australii, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Azji i Europy przyjechało na Podkarpacie, by przed mieszkańcami regionu zaprezentować swoje umiejętności wokalne i taneczne. Na rzeszowskim rynku powitał ich między innymi marszałek Władysław Ortyl.

Witam wszystkich Polaków, którzy pokonali wiele kilometrów, by wziąć udział w tym wspaniałym święcie, by być tu z nami na Podkarpaciu. Ten wspaniały barwny korowód, którym właśnie przeszliście ulicami Rzeszowa jest świadectwem wielkości polskiej kultury, którą kultywujecie, ale i patriotyzmu, który pielęgnujecie w swoich krajach zamieszkania. Pokazuje też, że współcześnie nie brakuje wśród Polaków ludzi młodych, pełnych entuzjazmu i pozytywnej energii, którzy będą promować Polskę i polską tradycję na całym świecie – mówił z rzeszowskiej sceny marszałek Władysław Ortyl. 

Marszałek odczytał także list skierowany do uczestników festiwalu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który swoim patronatem honorowym objął XVIII edycję festiwalu:

- […] W szczególnym czasie narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, z wyrazami uznania dla organizatorów […], za przygotowanie kolejnej edycji cennego przedsięwzięcia,które przywołuje wielkie tradycje polskiego honoru, przyczynia się do budowania polskiej wspólnoty w kraju i za granicą oraz umacniania wśród Polonii i Polaków zamieszkujących za granicą poczucia tożsamości narodowej, życzenia artystycznych sukcesów oraz radości i satysfakcji z popularyzowania kultury ojczystej – pisał prezydent RP Andrzej Duda.

Marszałek odczytał również list od Marka Kuchcińskiego, Marszałka Sejmu RP skierowany do uczestników festiwalu:

- Zainicjowany przed pięćdziesięcioma laty festiwal ma wspaniałą historię, a także niekwestionowane zasługi dla umacniania więzi Polonii z macierzą. Dlatego pragnę gorąco podziękować organizatorom, a przede wszystkim wykonawcom – Wam, którzy przyjechaliście tu z wielu zakątków świata, za kontynuowanie pięknych tradycji tego wyjątkowego wydarzenia […] – tymi słowami marszałek Kuchciński dziękował w liście przybyłym na Podkarpacie gościom z zagranicy.

Oprócz marszałka, zagranicznych gości na rzeszowskim rynku powitali także: wicemarszałek Ewa Draus, członek zarządu Stanisław Kruczek, przewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc oraz Mariusz Grudzień - prezes rzeszowskiego oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Uczestnicy otwarcia, na rzeszowskim rynku tradycyjnie już odśpiewali hymn państwowy oraz hymn Polonii - „Marsz, marsz Polonia”. Po oficjalnej części odbył się koncert powitalny – „Rzeszów wita Polonię”. Tego dnia gwiazdą estrady była piosenkarka Halina Młynkowa, która jako dziecko śpiewała już na tym festiwalu. 

W weekend – w sobotę i niedzielę (20-21 lipca) odbędą się koncerty w Rzeszowie i innych miastach Podkarpacia, w poniedziałek na hali widowiskowej „Podpromie” w Rzeszowie będzie miał miejsce koncert - Folklor Narodów Świata „Z czterech stron…”. W środę odbędzie się Gala Festiwalowa w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A Arena w Jasionce, podczas której marszałek WładysławOrtyl spotka się z delegacjami zespołów. Natomiast w środę, w hali na Podpromiu odbędzie się ostatni koncert „Póki my żyjemy”, w ramach którego z okazji jubileuszu 50-lecia festiwalu pojawią się nawiązania do przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

W sobotę i niedzielę na rynku w Rzeszowie będzie miał miejsce Jarmark Podkarpacki, na którym będzie można zaopatrzyć się w regionalne wyroby: rękodzieło, rzemiosło artystyczne, sztukę, wydawnictwa regionalne i produkty spożywcze. Z kolei w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei w Rzeszowie można zapoznać się z wystawą „Tak to się zaczęło…” prezentującą archiwalne dokumenty, zdjęcia i pamiątki związane z pierwszą edycją Światowego Festiwalu Polonijnego Zespołów Folklorystycznych z 1969 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.