Reklama

Zbliża się premiera filmu "Tata". To kolejna produkcja nakręcona na Podkarpaciu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 24 lutego o godzinie 19 w Kinie Zorza w Rzeszowie odbędzie się uroczysta premiera regionalna filmu „Tata” połączona ze spotkaniem z twórcami. Gośćmi wydarzenia będą reżyserka filmu Anna Maliszewska, aktorki Polina Gromova i Klaudia Kurak.

Zdjęcia do filmu powstawały w Przemyślu, Medyce i Kalwarii Pacławskiej. Produkcję zrealizowano w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego – systemu wsparcia produkcji filmowej w regionie, prowadzonego przez Podkarpacką Komisję Filmową ze środków Województwa Podkarpackiego. 

Michał jest kierowcą TIRa i ojcem samotnie wychowującym córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, jego córką opiekuje się ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy ukraińska niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą w podróż. Przydrożne parkingi, życie w trasie, granica, a wreszcie spotkanie z rodziną Lenki w Ukrainie, to dla dziewczynek ważna lekcja siostrzeństwa, dorastania w zmieniającym się na ich oczach świecie peryferii Europy. Ukraina, która dla Lenki jest symbolem domu i cudownego dzieciństwa, okaże się miejscem doświadczonym przez trudy życia i zmagania bohaterów. Dla Michała przymusowa podróż to czas dorastania do bycia tatą. Dzięki niej może w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze. 

Film jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Anny Maliszewskiej, która jest też współautorką scenariusza wraz z Przemysławem Chruścielewskim – montażystą takich filmów jak m.in. „Boże Ciało”. „Tata” znalazł się w Konkursie Głównym podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

- Michał jest kierowcą TIRa i ojcem samotnie wychowującym córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, jego córką opiekuje się ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy ukraińska niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą w podróż. Przydrożne parkingi, życie w trasie, granica, a wreszcie spotkanie z rodziną Lenki w Ukrainie, to dla dziewczynek ważna lekcja siostrzeństwa, dorastania w zmieniającym się na ich oczach świecie peryferii Europy. Ukraina, która dla Lenki jest symbolem domu i cudownego dzieciństwa, okaże się miejscem doświadczonym przez trudy życia i zmagania bohaterów. Dla Michała przymusowa podróż to czas dorastania do bycia tatą. Dzięki niej może w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i odkryje, co w jego życiu jest tak naprawdę najważniejsze. 

Pokaz w Rzeszowie będzie okazją do zobaczenia filmu oraz spotkania twórców w dniu oficjalnej premiery kinowej „Taty”.  Data jest nieprzypadkowa – producenci celowo wybrali dzień rocznicy rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę jako datę premiery swojego filmu, gdyż jego istotnym wątkiem jest właśnie wątek ukraiński. Gośćmi wydarzenia będą reżyserka filmu Anna Maliszewska, aktorki Polina Gromova i Klaudia Kurak. Wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w premierze zapraszamy do obserwowania profilu Podkarpackie Film Commission na Facebooku, gdzie rozdawane będą zaproszenia na wydarzenie. Możliwe jest także kupienie biletu na premierę w Kinie Zorza oraz na stronie kina.

Organizatorami premiery są: Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Metro Films. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy