Reklama

Z Podkarpacia na czerwony dywan w Hollywood. "IO" Jerzego Skolimowskiego ma szansę na Oscara

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Kręcony między innymi na Podkarpaciu film "IO" Jerzego Skolimowskiego jest polskim kandydatem do Oscara. Jest szansa na kolejną prestiżową nagrodę dla tej produkcji.

Film "IO" Jerzego Skolimowskiego znalazł się wśród pięciu tytułów nominowanych do Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. 95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca w Dolby Theatre w Los Angeles.

"IO" miał światową premierę w Konkursie Głównym w Cannes w 2022 roku. Tam otrzymał Nagrodę Jury. Był też prezentowany na festiwalach w Toronto i Gdyni, a także otwierał Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Jerzy Skolimowski został za swój film wyróżniony nagrodą Ribera del Duero dla najlepszego reżysera podczas festiwalu w hiszpańskim Valladolid, a także Europejską Uniwersytecką Nagrodą Filmową. Obraz zdobył Arab Critics’ Award dla Najlepszego Filmu Europejskiego. Z kolei Paweł Mykietyn, autor muzyki do tej polsko-włoskiej koprodukcji, otrzymał Europejską Nagrodę Filmową oraz Cannes Soundtrack Award.

Film doceniło Koło Krytyków Filmowych z Nowego Jorku (nagroda za najlepszy film międzynarodowy), Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles (nagroda za najlepszy film nieanglojęzyczny, za najlepsze zdjęcia autorstwa Michała Dymka i drugie miejsce za muzykę) oraz Narodowe Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z USA (nagroda za najlepszy film nieanglojęzyczny i za najlepsze zdjęcia). Polski kandydat do Oscara znalazł się również w gronie pięciu najlepszych filmów międzynarodowych amerykańskiej organizacji National Board of Review, a francuskie Cahiers du Cinema umieściło go na trzecim miejscu swojej listy.

"IO" jest historią osiołka w coraz bardziej zawiłej rzeczywistości. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły.

Współautorką scenariusza filmu jest – obok Jerzego Skolimowskiego – Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji jest Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. W obsadzie filmu znaleźli się Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek. Producentami filmu są Skopia Film (Polska) i Alien Films S.R.L. (Włochy), a koproducentem Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy.

Zdjęcia były realizowane między innymi na Podkarpaciu, a ekipa pracowała w Rudawce Rymanowskiej, Stępinie (schron kolejowy), Mymoniu, Bukowsku, Nowotańcu oraz w gminach Rymanów i Jaśliska.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy