Reklama

Święty Mikołaj, a może Gwiazdka? Kto w poszczególnych rejonach Podkarpacia wręcza prezenty? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Odpowiedź na pytanie: "kto przynosi prezenty na Święta Bożego Narodzenia?" wcale nie jest taka łatwa. Okazuje się, że są widoczne różnice w poszczególnych częściach Polski, a nawet w województwach. Tak też jest na Podkarpaciu.

Każdy z przedszkola pamięta ten moment, kiedy przychodził pan z siwą brodą, w czerwonym stroju i wręczał prezenty. Autor tego tekstu urodził się i wychowywał w Tarnobrzegu, wtedy stolicy województwa tarnobrzeskiego. W przedszkolu, domu jednej babci powtarzano, że prezenty przynosi Święty Mikołaj, a u drugiej robiła to Gwiazdka. Okey. Byłem mały to nie zastanawiałem się skąd ta różnica. Teraz patrząc na mapy kartografa Szymona Pifczyka, który zapytał internautów "kto przynosi prezenty?", wszystko jest jasne. Na podstawie tych odpowiedzi powstały mapy, które prezentują nasze świąteczne tradycje.

Zdecydowanie najwięcej wskazań było na Świętego Mikołaja. To on przynosi prezenty we wschodniej i centralnej Polsce, ale też na Warmii i Mazurach oraz na Pomorzu Zachodnim. Gwiazdor - najpopularniejszy jest na Pomorzu, Kaszubach, w Wielkopolsce oraz Kujawach. Dla osób pochodzących z Górnego Śląska jasne jest, że prezenty przekazuje Dzieciątko. W Krakowie, Małopolsce i na Podkarpaciu pojawia się Aniołek. Na południowej Lubelszczyźnie i w województwie świętokrzyskim pojawia się Gwiazdka. Dziadek Mróz pojawia się sporadycznie na Podlasiu i w województwie lubelskim.

W galerii zobacz jakie były najpopularniejsze odpowiedzi w poszczególnych województwach i powiatach Podkarpacia. Zgadzacie się z tymi odpowiedziami, czy może macie inne zdanie?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy