Reklama

Koniec Osady Słowiańskiej pod Dębicą. Wójt nie chciał pomóc

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Osada Słowiańska w Stobiernej

Koniec Osady Słowiańskiej pod Dębicą. Wójt nie chciał pomóc - Zdjęcie główne

foto Osada Słowiańska w Stobiernej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura W Stobiernej w powiecie dębickim mieściła się Osada Słowiańska założona przez Ziemowita. Miejsce to było jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w regionie. Z powodu pandemii i zaniechania wójta gminy Dębica, Osada upadła.

Prezes Stowarzyszenia Słowian Doliny Wisłoki Palana Gera i twórca Osady Słowiańskiej w Stobiernej - Ziemowit - oficjalnie poinformował o zakończeniu funkcjonowania obiektu na obecnym terenie. Z powodu pandemii koronawirusa dochody Osady spadły do zera. Ziemowit, jak twierdzi, prosił o wsparcie wójta gminy Dębica, lecz ten miał odmówić.

- Nasza główna działalność zniknęła zupełnie. Więc to nie było tak, że nasze przychody spadły w maju, czy w czerwcu o osiemdziesiąt procent, one spadły praktycznie do zera. Widząc, co się dzieje, w maju napisałem list do wójta z prośbą o obniżenie czynszu dzierżawnego za 2020 r. Dostałem odpowiedź negatywną. I to taką odpowiedź na zasadzie - Spadajcie. Nie i koniec. Nie ma takiej możliwości.

- mówi Ziemowit w swoim filmiku.

Z powodu braku chęci współpracy ze strony dębickiej gminy, Osada podjęła decyzję o wypowiedzeniu umowy dzierżawnej i zakończeniu działalności w Stobiernej. W końcu doszło jednak do spotkania z wójtem gminy.

- Podczas tego spotkania wójt obiecał nam pomoc. Powiedział, że nie wypowiadajmy tej umowy - otrzymamy pomoc jesienią 2020 roku, jakoś to przetrzymajmy i będzie dobrze

- twierdzi Ziemowit. 

Co więcej - z filmiku dowiadujemy się, że koniec końców to gmina Dębica wypowiedziała umowę dzierżawną Osadzie i robiła to 28 grudnia 2020 r. Powód? Nie uiszczenie zapłaty za dzierżawę. 

- I oczywiście - gmina jak najbardziej miała prawo wypowiedzieć nam umowę. Szczególnie że zalegaliśmy z płatnością. Tylko że, po pierwsze - po co było obiecywać nam, że dostaniemy pomoc, żebyśmy prowadzili to dalej, skoro ta pomoc nie przyszła i mogliśmy już zupełnie swobodnie podziękować w czerwcu. I nie robić sobie kosztów dalszej dzierżawy. Po drugie to pozostawia bardzo wiele do życzenia. Oczywiście już nie mówię o jakimkolwiek "dziękuję za te wszystkie lata współpracy". Po prostu zostaliśmy w bardzo niemiły sposób z tego grodu wyproszeni. No i cóż - jest przykro mi, ale oczywiście świat się nie kończy.

- podkreśla Ziemowit, który zapowiedział, iż wiosną 2021 r. Stowarzyszenie rozpocznie budowę nowej osady, która mieścić się będzie nad jeziorem w Strzegocicach (pow. dębicki, gmina Pilzno).

Zobacz pełen materiał:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy