Reklama

Wyłudzali pieniądze z tzw. tarczy finansowej. Podejrzanych jest 13 osób

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Centralne Biuro Śledcze Policji

Wyłudzali pieniądze z tzw. tarczy finansowej. Podejrzanych jest 13 osób - Zdjęcie główne

Na zdjęciu jeden z zatrzymanych. | foto Centralne Biuro Śledcze Policji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historie kryminalne Policjanci CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie i przy wsparciu Lubelskiego KAS, zatrzymali pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkom zarzuca się oszustwa, w tym także wyłudzenia z tzw. tarczy finansowej. Śledztwo jest rozwojowe.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Rzeszowie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prowadzą od 2018 roku śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. 

Wystawiali nierzetelne faktury

Członkowie tej grupy są podejrzani o liczne oszustwa, a w ostatnim czasie także o wyłudzanie środków finansowych pochodzących z rządowego programu: „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm”, przeznaczonych na działania mające na celu ochronę rynku pracy, zapewnienie firmom płynności finansowej czy też zrekompensowania szkód zaistniałych w okresie pandemii koronawirusa (COVID-19). 

Terenem działania grupy były województwa: mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie i śląskie.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w ramach prowadzenia działalności gospodarczych, jak też w wielu przypadkach pod pozorem jej prowadzenia, członkowie grupy wystawiali nierzetelne faktury. W ten sposób wykazywano obrót oraz koszty uzyskania przychodu przez firmy. To z kolei umożliwiło uzyskanie subwencji w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. 

Warto zaznaczyć, że wyłudzenie subwencji z nie jest jedynym przestępstwem, o które są podejrzani, ponieważ nierzetelne dokumenty i wykazywane wysokie obroty umożliwiały przede wszystkim wyłudzanie pożyczek, kredytów, lessingów i faktoringów. 

Jak wynika ze wstępnych ustaleń, członkowie grupy posłużyli się fałszywymi fakturami łącznie opiewającymi na kwotę ponad 16 milionów złotych.

Zatrzymanie

W minionym tygodniu na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego i świętokrzyskiego została przeprowadzona akcja, w której brali udział policjanci z zarządu CBŚP w Rzeszowie, przy wsparciu CBŚP z Warszawy i Katowic, a także funkcjonariusze Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Podczas działań zatrzymano 5 osób i przeszukano ponad 50 obiektów, mogących mieć związek z działalnością prawie 40 różnych podmiotów gospodarczych. 

Zabezpieczono na poczet przyszłych kar i grzywien pieniądze oraz mienie w postaci m.in. samochodu wartego 450 tys. zł, luksusowych zegarków, czy urządzenie do endermologii warte ok. 170 000 zł.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednej osobie zarzut kierowania nią. Dodatkowo poszczególni podejrzani w zależności od pełnionej roli usłyszeli inne zarzuty, w tym dokonywania oszustw i wyłudzeń, fałszowania dokumentacji, a także działania na szkodę poszczególnych spółek. 

Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec trzech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W śledztwie występuje już 13 podejrzanych, którym ogłoszono łącznie 45 zarzutów.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE