Obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach wobec dziecka, które nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Sytuacja ta dotyczy również dzieci pełnoletnich, które pomimo osiągnięcia pełnoletności nie mają możliwości samodzielnego utrzymywania się. Wszystko zależy od stanu zdrowia oraz chęci dalszego kształcenia.
Okazuje się, że alimenciarze mają się w naszym kraju całkiem dobrze. Według Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor na koniec lipca roku 2021 ponad 251,2 tys. osób nie wywiązuje się z płacenia alimentów na dzieci. Ich zaległości z tego tytułu przekraczają 10,2 mld złotych. Z kolei Ministerstwo Sprawiedliwości informuje, że w pierwszym półroczu 2019 roku średnia wysokość alimentów zasądzonych na dzieci poza rozwodami wynosiła 674,5 złotych, a przy rozwodach 966,9 złotych.
Publikujemy zdjęcia osób z policyjnej bazy w związku z artykułem 209§1 Kodeku Karnego: "Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."
Dane pochodzą z bazy danych policji z 5 stycznia, z godziny 10.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.